VARGA GÉZA (Jobbik): (Felcsatolja a mikrofont.) Gyorsan peregnek az események itt nálunk ma.

Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Igen, én is az általános vita elõzõ részében hangsúlyoztam, hogy az általános vitára való alkalmasságát támogattuk ennek az elõttünk fekvõ javaslatnak, mert azt fontosnak tartottuk, hogy a témáról beszéljünk, de a Bödecs képviselõtársam által elmondottak miatt és egyébként is ez támogatásra nem lehet méltó a Jobbik-frakció részérõl. Néhány érv emellett elhangzott, én magam is említenék kettõt.

Az egyik az, hogy ez gyakorlatilag a fenntarthatóság szót beteszi a címébe, amit aztán szerencsére egy kormánypárti módosító javaslat kivesz onnan, és azt viszont támogatni fogjuk, ha ez tovább tud menni. Egyszerûen azért, mert itt nem a fenntarthatóságról van szó, és egyszerûen méltatlan egy ökopárt részérõl, hogy a környezetvédelmet és a fenntarthatóságot ily mértékben összekeverje. Itt felsorolja azokat a szempontokat - a), b), c), s a többi pontok alatt -, hogy milyen környezetvédelmi intézkedéseket vár el az új engedélyezési eljárástól.

A fenntarthatóság és a környezetvédelem között óriási nagy a különbség. Hogy egy másik világ lehetséges - another world is possible, az angol eredeti jobban a nyelvemen van, és az LMP, hogy Lehet Más a Politika, gyakorlatilag errõl vette a nevét -, ez a mozgalom azt jelenti, hogy egy más világ lehetséges, ahol a dolgokat a nevén nevezzük, ahol a fenntarthatóság fenntarthatóság, ahol a környezetvédelem környezetvédelem és így tovább, és így tovább. Egy olyan párttól, amelyik a nevében ezt használja, én azt gondolom, méltatlan ily módon összekeverni ezt a két tényezõt, két dolgot. Itt nincs másról szó, mint bizonyos nagykereskedelmi láncok zöldre mosdatásáról, hogy akkor most õk megfelelnek néhány környezetvédelmi szempontnak, és akkor velük minden rendben lesz.

Az elõbbi téma kapcsán a méretgazdaságosságról beszéltem. Hogyha ez a törvény foglalkozna legalább az indoklásban vagy valahol azzal a problémával, hogy ezekkel a kereskedelmi láncokkal éppen az a baj, hogy a méretgazdaságosság okán - scale of economy - ezek lenyomják a versenyben úgy a kisebb kereskedelmi egységeket, mint a kistermelõket. Hogyha egy ilyet kimondunk, akkor ez egy szitokszó manapság az Európai Unióban is, mert az áruk szabad áramlása s a többi, de a multinacionális cégeknél elmulasztottuk azt a léptéket, amit most éppen a kistermelõi piacok kapcsán nagyon helyesen próbálunk visszahozni, azt nevezetesen, hogy õk a versenyképességben aránytalanul nagyobb súllyal vesznek részt, és ez bizony már a fenntarthatóság rovására megy. Tehát ebbõl a szempontból lenne jogos a fenntarthatóság szót egyáltalán ennek kapcsán említeni, nem pedig úgy, hogy a környezetvédelmi szempontoknak való megfelelést említjük.

Most nem megyek abba bele, hogy ehelyett mi kellett volna, és hogy valójában ez kedvez azoknak a multinacionális kereskedelmi láncoknak, amelyek már mûködnek, amelyeknek már megvan az engedélyük, sõt a folyamatban lévõket is helyzetbe hozza, és ezzel a piaci versenyt torzítja, hiszen azokat diszkriminálja, akiktõl mint újonnan létesülõktõl most elvárunk bizonyos környezetvédelmi szempontoknak való megfelelést. Tehát ezt a törvényjavaslatot a továbbiakban semmilyen szín alatt nem tudjuk támogatni.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage