DR. ÓDOR FERENC, a mezõgazdasági bizottság elõadója: Köszönöm a szót, elnök úr. A mezõgazdasági bizottság az állatok védelmérõl és kíméletérõl szóló T/4247. számú törvényjavaslatot megtárgyalta október 4-ei ülésén, és a bizottság 18 igen szavazattal, nem szavazat nélkül, 2 tartózkodás mellett támogatta az elõterjesztést.

Ebbõl is látszik, hogy mindaz, amit államtitkár úr elmondott, a képviselõtársak egyetértésével találkozott. A fölvetésekben nagy hangsúlyt kapott a törvényjavaslatban elsõsorban szereplõ ebrendészet. Ezzel kapcsolatosan elhangoztak olyan kérdések, vélemények, hogy ne megengedõ legyen, hanem az önkormányzatok kötelezõ jelleggel írják össze az ebeket, pontosan azért, mert azt látjuk, hogy jelen állapotban, ha megengedõ a magatartás, az nem ad pontos képet.

Amikor arról beszélünk, hogy ebrendészet, ne feledjük el, hogy ma, hála istennek, kisebb a gondunk az ebek veszettségével okozott betegségekkel, tehát az állat-egészségügyi szolgálat az éves oltással megoldja, de nagyon sok eb kimaradhat ebbõl. Magas a kóbor ebek száma, ez hangzott el bizottsági ülésen. Erre vonatkozóan volt egy ilyen kérdés és ilyen értelmû javaslat is, hogy az ebrendészetben szigorúbbak legyenek a nyilvántartások. A veszélyes ebekkel kapcsolatos szabályozásokban megfelelõnek tûnik és a Petvetdata behozatala, ami egy korrektnek tûnõ rendszert tud reményeink szerint mûködtetni. Ezt elfogadhatónak és jónak találták a képviselõtársak.

(15.40)

A prémes állatokkal kapcsolatosan volt kérdés, hogy miért - erre most hallottunk az államtitkári expozéban elõterjesztést. Ott, a bizottsági ülésen kérdésként vetõdött fel, hogy vajon más prémes állatok, amelyeket régebben, húsz évvel ezelõtt tenyésztettek Magyarországon, miért nem kerülhetnek tenyésztésre, vagy miért tiltja majd a törvény az elkövetkezendõ idõszakban.

Szintén kérdésként hangzott el és fölvetésként, pró és kontra: a szerencsejátékban, illetve nagyobb rendezvényeken különbözõ állatoknak a nyereményként való felajánlása. Ezzel kapcsolatosan voltak, akik támogatóan szóltak, hogy például lovas rendezvényeknél csikófelajánlás esetén a nyertes vajon mit tud kezdeni majd azzal az állattal. Ugyanakkor volt olyan vélemény is, hogy ezeknek az állatoknak, mint amilyen hagyományosan kisebb rendezvényeknél szilveszteri alkalmakra a szilveszteri malac mint nyereménytárgy felajánlása. Tehát ebben nem volt egységes a bizottsági tagok véleménye. Elhangzott egyrészt ennek támogatása, másrészt pedig a kérdés, hogy vajon jó-e, ha ezt ilyen szigorúan szabályozzuk.

Összességében a mezõgazdasági bizottság az elõterjesztést hasznosnak, jónak és olyan dolognak tartja, ami segít rendezni a kérdéseket az állatok védelmével kapcsolatosan, és ne feledjük el, hogy mindez természetesen az emberek védelmét is jelenti, mert az egy rendkívül fontos dolog. Ha ma egy kicsit talán errõl kevesebbet is beszélünk, de mindez azért van, hogy akár az ÁNTSZ, akár pedig az állat-egészségügyi szolgálatok megfelelõen el tudják végezni a feladataikat, idõnként, azt kell mondani, hogy bizonyos komoly áldozatokkal.

Tisztelt Elnök Úr! Még egyszer megismételve: a mezõgazdasági bizottság a T/4247. számú törvényjavaslatot, amely az állatok védelmérõl és kíméletérõl szól... - erre vonatkozóan támogatólag tudott nyilatkozni.

Köszönöm szépen.

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage