DR. ÓDOR FERENC (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Visszatérve még az expozéhoz, amit államtitkár úr mondott, igen furcsa véletlen vagy talán nem is véletlen, de ezen a napon, az állatok védõszentjének neve napján tartjuk ezt az általános vitát. Mindenképpen azt gondolom, hogy hozzátartozik egy társadalom kultúrájához, hogy hogyan bánik embertársaival is természetesen, és hogyan bánik az õ körülvevõ állatokkal. Ez vonatkozik akár a hasznosításra tartott állatokra, akár pedig... - valamikor még talán kedvtelésbõl tartott állatoknak tanultuk annak idején, de ma már mint társállatok jelennek meg; kutyáról és még nagyon sok állatról, macskáról és még akár a hüllõkig elmenõen lehet beszélnünk.

Azt gondolom, ebben a törvényjavaslatban megjelenik az egyik nagyon fontos kérdés, az ebrendészet újragondolása bizonyos alkotmánybírósági kötelmekkel is, illetve ottani határozatoknak megfelelõen kellett ezzel foglalkoznunk, de a társadalom is elvárja azt, hogy rend legyen ezen a téren, hiszen gyakran jelentek meg az utóbbi idõkben olyan tragikus hírek, ahol emberéletekrõl került szó, elvesztették a kutyatámadás miatt, vagy örök életükre nagyon komoly sebeket kaptak. Ezeknek egy része olyan kutya, amelynek a gazdáját meg tudjuk találni, de voltak olyan esetek, amikor a kóbor ebek okozta tragédiákról szólhatott a történet.

Fontosnak tartom, és fontosnak tartjuk, hogy az ebek megfigyelésével és a viselkedésével, fizikai állapotával, pszichés állapotával kapcsolatosan tudják megállapítani, hogy veszélyes-e az az eb vagy sem; nem egy fajtáról, mint az eddigi szabályozásban megvolt, hogy kimondták, egyes fajtát el kell ítélnünk, a másikat, a hozzá szinte teljesen azonos megjelenésû formájúra pedig ez nem volt kimondva, tehát igazából nem szolgálta azt a célt. Ma pedig majd a megfelelõ hatóság, illetve a megfelelõ szakértõi vélemények fogják tudni szabályozni a veszélyes ebek tartására vonatkozó eljárásokat; fontos, önmagunkra, a családunkra és embertársainkra vonatkozóan is fontos.

Ugyanilyen fontos nemcsak hogy a veszélyes ebek nyilvántartása, hanem egyáltalán az ebnyilvántartás elkészüljön, minél pontosabb legyen, minél jobban meghatározható legyen, hogy az a kutya kié, annak a kutyának milyen az aktuális védettségi, egészségügyi állapota, mert bizonyos lépéseket csak úgy tudnak megoldani a humán egészségügy hatósági feladatai, ha az állategészségügy megfelelõ adatokat szolgáltat, õ pedig csak úgy tud, ha megfelelõ ennek a nyilvántartása.

(15.50)

Az elõzõekben szó volt róla, hogy az önkormányzati bizottság úgy gondolja, és úgy tartanánk helyesnek, és jómagam is úgy tartanám, hogyha az önkormányzatoknak ez kötelezõ feladatként jelenjen meg, tegyék meg az összeírást, csinálják meg azt a nyilvántartást. És ha egy ilyen nyilvántartást tudunk vezetni, utána, ha eljön az a világ, amikor egyszer elektromosan jelzettek lesznek majd az állatok, akkor sokkal könnyebb lesz, de oda még el kell jutnunk. Ehhez kell egy nagyon alapos nyilvántartást megvalósítani.

Tehát ezért én úgy gondolom, hogy ha az a feltételes mód, ami a javaslatban szerepel, kijelentõ módban lenne, sokkal többet jelentene, sokkal nagyobb hatása lenne, és a rendezettséget sokkal gyorsabban el tudnának érni ezen a téren az önkormányzatok és az állami hatóságok, ilyen értelemben az ebrendészet területén.

Fontosnak tartom, hogy megjelennek azok az ösztönzõk a 7. §-ban, amik arról beszélnek, hogy ha valaki az ebrendészet során bizonyos feladatokat elvégez, vagy örökbe fogad olyan helyekrõl - hallottuk, hogy igazából már telítettek a meglévõ helyek az állatok befogadására -, tehát onnan fogad be állatokat, illetve ivartalanított állatokat fogad be, azok után az állatok után az ebrendészeti hozzájárulás megszûnik, illetve nem kell utánuk fizetni, amit az önkormányzatok szedhetnek be.

Én azt gondolom, érdemes volna végiggondolni a kedvezményezettek listáját egy g) ponttal is, amikor a magyar kutyafajtákat talán be lehetne hozni ebbe a rendszerbe. Ez egy kis segítség mindazoknak a tenyésztõknek, akik igazolni tudják, hogy ezek a kutyák törzskönyvezetten magyar kutyafajták. Érdemes volna végiggondolnunk, és talán ezt a segítséget megadni azoknak a kutyafajtáknak, amelyek elismerését a magyar parlament is megtette néhány esztendõvel ezelõtt, Simicskó képviselõtársunk elõterjesztésére.

A hozzászólásomban, azt gondolom, érdemes volna a csincsilla és az angóranyúl mellett végiggondolni mindazt, amit a szakmai szervezetek már jeleztek, hogy nem biztos, hogy csak ez a két állatfaj lehet Magyarországon, amely arra alkalmas, hogy szõrmét tudjanak elõállítani belõlük. Ezeknek a szõrmetenyészeteknek körülbelül 20-25 évvel ezelõtt egy sûrûbb rendszere volt, ez ma Magyarországon kicsit lecsökkent. Ismerve mindazokat a folyamatokat, amelyek a nemzetközi szõrmepiacon megvannak, a nyérc tenyésztésének újraengedélyezését vagy nem tiltását - mert jelenleg még lehet, ez a törvényjavaslat szeretné eltörölni a tenyésztés lehetõségét - talán érdemes végiggondolni. A csincsillának csökken, a nyércnek pedig elég komolyan emelkedik a nemzetközi szõrmepiacokon a kereslete. Ezt, gondolom, érdemes volna végiggondolni, és talán a tiltást nem bevezetni.

Ugyanakkor nagyon helyesek - és azt gondolom, az indoklásokban is benne van - a megfelelések a nemzetközi jogban szereplõ elvárásoknak: a kutya- és a macskaprém tiltása, hogy az ilyen típusú tartását tiltsa meg a törvény. Ez nagyon helyes, és nagyon jó dolognak tartom.

Ugyanakkor még egy gondolatot a törvényjavaslatról, az élõ állatot nyereményjáték díjaként használni tilos dologban, ahogy az elõbb említettem, ez a bizottsági ülésünkön is felvetõdött: én azt gondolom, hogy szigorú a szabályozás. Bizonyára meg lehet szokni, és egypár éven belül majd átalakulnak a rendszerek, de nem is a nyereményjáték az, amit látunk. A nyuszi ajándékozása húsvétkor, és aztán azt nem tudjuk, hogy hova tegyük majd. Tehát értem a gondolatát, értem, hogy miért próbáljuk ezt tenni, hiszen rengeteg ilyen kis növendék pusztulhat el, és minden állattal, amelyiknek nem tudunk megfelelõ feltételt biztosítani, komoly gondjaink vannak, de azt reméli az ember, hogy aki nyer egy ilyen állatot, és nem rendelkezik megfelelõ tartási körülményekkel, annak van azért annyi józan belátása, hogy ezt meg tudja oldani. Tehát én a tiltást ebben az esetben jó szándékúnak, de talán kicsit erõsnek találom.

Az elõterjesztésben, a törvényjavaslatban szereplõ, és reményeink szerint elõbb-utóbb és minél hamarabb megvalósuló csippel való ellátás és annak a megfelelõ regisztrációja és hozzáférhetõsége kapcsán fontosnak, hasznosnak, és azt remélem, megnyugtatónak is hatott az, amit az államtitkár úr mondott, hogy utána rendelkezésre kell bocsátani ezeket az adatokat, hiszen ennek így volna értelme, így tudnánk egy pontos regisztrációt a meglévõ állatokról, azok védettségi állapotáról. És hogy ha a humán egészségügyben harapás történik, akkor veszettség ellen oltunk vagy nem oltunk embereket, erre nagyon fontos, hogy ilyen választ adjunk. És ma már a technika ilyen szintû elõrehaladtával ez egy bevett, gyakorlott dolog. Ez nem technikailag gond, csak hogy meg tudjuk azokat az állatokat találni.

Nagyon fontosnak találom, és ez az utolsó gondolat az állatok védelmérõl és kíméletérõl szóló törvényjavaslathoz, a tudati formálást. Az felelõsség, ha állatot tartunk. Itt akár a haszonállatokról beszélhetünk, akár a társállatokról, a kedvtelésbõl tartott állatokról. Ez felelõsség az állattartó részérõl, és ezt szabályozni kívánja a törvényjavaslat.

Fontosnak találjuk, hogy hívjuk fel erre a figyelmet, és próbáljuk meg azokkal az emberekkel, akiknél valamilyen módon nem alakult ki az a felelõsségérzet, megéreztetni: vagy ne tartsanak állatot, mert lehet ezt is tenni, vagy pedig ha tartanak, akkor az felelõsséggel, kötelezettségvállalással jár. Ehhez a törvény megadja a megfelelõ segítségeket, ha kell, akár képzéssel, ha más nem, tiltással, szankciókkal. Tehát én ezt fontos dolognak tartom, és remélem, kevesen kerülnek majd ebbe a helyzetbe. Vagy ne tartson állatot, vagy ha tart, akkor pedig felelõsséggel csinálja, de ha mégis vannak ilyenek, akkor a törvény megadja a kezelés módját.

Úgyhogy ezek alapján hasznosnak, jónak, elfogadhatónak tartom, és a törvény kiegészítésével mindenképpen egy jó rendszert tud biztosítani a jövõben is az állatok védelmére az elkövetkezendõkben. Ezért jómagam is és a frakciónk is, a Fidesz-KDNP-frakció támogatja az elõterjesztést, a megszavazását javasolja a tisztelt Háznak.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage