BARTOS MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Kedves Képviselõtársaim! Bevallom önöknek, hogy én egy bizottsági véleményt terveztem elmondani, de úgy tûnik, hogy technikai okok miatt nem lettünk lejelentve. De amikor normál felszólalást kértem, akkor hajtott a lelkesedés, és láttam képviselõtársaimat is, akik pislogtak rám, és kérdezték, hogy hol van a mi véleményünk, a fenntartható fejlõdés bizottságának a véleménye. Ezért is kértem szót. De elállok ettõl, hogy elmondjam ezt a véleményt úgy, ahogy felkészültem belõle, mert úgy látom, nagyrészt egyetértés van közöttünk abban a tekintetben, hogy fontos ez a törvényjavaslat, és hogy igenis jobbítani kell ezen a területen. És ez volt a vélemény egyébként a bizottságunkban is, ahol egyhangúlag bocsátottuk általános vitára a javaslatot.

Amit mindenképpen személyesen szeretnék megemlíteni, az az, hogy én nagyon üdvözlöm a törvényjavaslatnak azt a feladatát, kezdeményezését, célját, hogy a felelõs állattartásra ösztönözzön és neveljen. Nagyon sok módot próbál találni a javaslat arra, hogy ezt hogyan kívánja elérni, és én azt gondolom, hogy ez a jövõ útja, tehát hogy pozitív motivációval, illetve az állattartók megszólításával és az õ egyetértésükkel lehessen megfelelõ életminõséget biztosítani az állatoknak.

Több képviselõtársam említette - és én ehhez szintén csatlakozom, és a vitában is elhangzott, illetve bizottsági ülésen -, hogy a magyar kutyafajtákat elõnyben kellene részesíteni. Én úgy gondolom, hogy ezek a fajták nemzeti büszkeségeink, és képviselõtársaim tudják, hogy készülõben van a hungarikumtörvény; akár ennek a törvénynek a keretében, akár annak a törvénynek a keretében, de mindenképpen fontosnak tartanám, hogy valahogy valamilyen módon próbáljunk meg eszközt találni arra, hogy az e populáción belül a magyar kutyafajták aránya növekedjen, mert nagyon sok ázsiai országban nagyon kedvelt kutyafajták a mi kutyafajtáink, nálunk pedig egy kicsit sanyarú sorsuk van.

A harmadik pont pedig, amit szeretnék kiemelni, és ez a paragrafus talán ma még nem került elõ, ez pedig az, amelyik úgy szól, hogy kutya és macska esetében az élelmezési cél, illetve a prémtermelés nem minõsül elfogadható indoknak az állat életének kioltása tekintetében. Azt gondolom, képviselõtársaim úgy hiszik, hogy talán ez nem egy lényegi kérdés, hiszen úgyis tilos lesz, és most is tilos a kutyák, macskák elfogyasztása, valamint - ahogy az indokolásban is olvashatjuk - Magyarországon ez úgysem szokás, és megelõzendõ, hogy véletlenül valamikor a jövõben ez szokássá váljon, bekerült ez a paragrafus is, illetve gondolom, célja most az, hogy az állatok védelmét ilyen módon is biztosítsa.

Amiért én kedves képviselõtársaim elé hozom ezt a paragrafust, az egy egészségügyi vonatkozás, és ezért is köszönöm a szöveg alkotójának, alkotóinak, hogy ezt a paragrafust bevették a javaslatba, méghozzá ez a ragadozók, illetve a dögevõk emésztõszervrendszeréhez kapcsolódik. Ez pedig az a tény, hogy ezen állatoknak az emésztõszervrendszere sokkal erõsebb, mint az emberi emésztõszervrendszer, és ezen állatok vérébe, húsába juthatnak olyan toxinok, illetve különbözõ féregpeték, amelyek a vérben és a húsban raktározódnak. Tehát ha ezeknek a ragadozóknak, dögevõknek a húsát elfogyasztjuk, akkor ezek a mérgezõ anyagok az emberi szervezetbe is átkerülhetnek, és mivel a mi szervrendszerünk nem biztosítja ezek kellõ lebontását, megbetegedést okozhat, illetve ha gyomormosás nem történik, akkor a fertõzött életébe is kerülhet.

Azt mindenképpen tudnunk kell, hogy olyan országokban, ahol az állatokat, a kutyákat, macskákat fogyasztják, például Kínában vagy Kambodzsában megfelelõ körülmények között, speciálisan táplálják ezeket az állatokat, tehát ha ott ellenõrzött forrásból származnak ezek az állatok, nem érhet minket fertõzés. De ez mégis fontos veszélyforrás, akár ha ilyen országba utazunk, illetve akár ha Magyarországon például megengednénk azt, hogy ezek a fajták fogyaszthatóak legyenek, és ellenõrizetlen forrásból jutnánk hozzá - merthogy voltak, emlékeznek képviselõtársaim, ilyen tévhitek vagy félelemkeltés, hogy bizonyos helyeken ilyen állatok húsát szolgálják föl -, ez borzasztó nagy veszélyforrás. És egyébként ennek ismeretét, amit én úgy fogalmaznék, hogy a természettudományok gyakorlati ismerete, külföldre utazó, egzotikus országokba utazó katonáinknak is tanítják.

Úgyhogy ezt a speciális szempontot is szerettem volna a kedves Ház elé hozni, és köszönöm szépen ezúton is, hogy ilyen módon is szolgálja ez a javaslat egészségünk védelmét.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage