DR. APÁTI ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyûlés! Ma Magyarországon a közbiztonság tragikus állapotban van, a rendõrségi jelentésekbõl és a különféle statisztikákból egyértelmûen megállapítható, hogy az élet és a vagyon elleni bûncselekmények száma egyre növekszik, és egyre gyakrabban követik el ezeket a bûncselekményeket fiatalkorú vagy gyermekkorú személyek. Egyértelmû tehát, hogy az egyre terjedõ, egyre növekvõ fiatalkorú és gyermekkorú bûnözéssel összefüggésben hatékony lépéseket kell tennünk.

Ennek érdekében a Jobbik Magyarországért Mozgalom a Btk. módosítása céljából törvényjavaslatot nyújtott be, amelyben kérjük a büntethetõségi korhatár leszállítását. A javaslat értelmében a büntethetõségi korhatárt a jelenlegi 14.-rõl a 12. életévre kívánjuk lecsökkenteni, és a javaslat hatálybalépésétõl kezdõdõen minden 12 és 18 év közötti személy minõsülne fiatalkorúnak. A javaslatot alátámasztják tehát a bûnözésben tapasztalható tendenciák, ezen kívül számos nemzetközi joggyakorlatból vett példa, miniszterelnöki kijelentés, miniszterelnöki ígéret és egy országos választási bizottsági döntés is.

Mielõtt még ezekre rátérnék, engedjék meg nekem, hogy néhány jogesetet felvázoljak. A múlt héten Nádudvaron egy 82 éves idõs nénit két 13 éves, jól körülírható beszédstílusú, öltözködési stílusú és egyéb jól körülírható sajátosságokkal rendelkezõ személy súlyosan bántalmazott, kirabolták az idõs nénit, elvették tõle mobiltelefonját, asztali óráját, egy husánggal megütötték, azt követõen pedig a gereblye nyelét eltörték a hátán. A nénit a debreceni Kenézy Kórházba sokkos állapotban szállították, ahol bordatöréssel jelenleg is kezelik. Ezek az elkövetõk nem tudták, hogy hol a határ, jól tudták ugyanakkor azt, hogy tettüknek semmilyen súlyos következménye nem lesz. Ugyanakkor ismerünk egyéb példákat is, konkrétan az emberi jogok õshazájának tartott Egyesült Államokból, ahol a floridai bíróság nemrég életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt egy 12 éves fiút, saját testvérének brutális kegyetlenséggel történõ meggyilkolása miatt.

Ez a két jogeset idõben és térben rendkívül távol van egymástól, ugyanakkor az is látható, hogy egyik elkövetõ sem tudta, hogy hol a határ, csak az egyik helyen semmilyen következménnyel nem járt ez a cselekmény, a másik helyen pedig a jogrendszer egyik legsúlyosabb büntetését vonta maga után.

Ezen túlmenõen azt is láthatjuk, ha megnézzük néhány európai és számos Európán kívüli ország joggyakorlatát, hogy a büntethetõségi korhatárt a legtöbb helyen a 10. és 12. életév között húzzák meg. Tehát a Jobbik ezen javaslata semmiképpen nem minõsíthetõ túlzónak. Sõt Norvégiában és Svájcban már a 10. életévüket betöltött elkövetõkkel szemben is indítható büntetõeljárás.

Ráadásul ennek az évnek az elején Orbán Viktor miniszterelnök úr is tett olyan értelmû kijelentést, amelybõl azt a következtetést lehetett levonni, hogy a Fidesz-KDNP-kormány áttekinti ezt a kérdést, és hajlandóak a büntethetõségi korhatár jelentõs csökkentésére. Ráadásul az Országos Választási Bizottság döntése alapján országos népszavazás kiírása céljából jelenleg is aláírásgyûjtés zajlik Magyarországon. Több milliárd forintot takaríthatna meg az Országgyûlés megfelelõ jogalkotással ennek az országnak és ennek a nyomorult helyzetben lévõ költségvetésnek akkor, ha elvégeznénk azt a munkát, amiért a választóink ideküldtek minket, és nem bocsátanánk országos népszavazásra azt a kérdést, amit mi magunk is megfelelõképpen meg tudunk oldani.

Semmiképpen sem szeretnénk azt a hamis látszatot kelteni, illetõleg el akarjuk kerülni azokat a viszonválaszokat, hogy na lám, a Jobbik már a 14 év alatti személyeket is börtönbe szeretné zárni. Errõl szó nincsen. Természetesen arányos büntetést kell kiszabni, és differenciálni kell az elkövetett cselekmény súlya szerint, és természetesen nem az elkövetõ egyéb sajátosságai szerint.

(13.30)

De ennek megfelelõen nyilvánvalóan különbséget kell tenni vagyon elleni bûncselekmények és súlyos, élet elleni bûncselekmények között. De ha szükség van rá, akkor azonnal is ki lehet szabni szabadságvesztés büntetést, amely nem jelenti ennek a szükségszerûségét, hiszen a magyar büntetõjog ismer több fõ büntetési nemet, tisztában vagyunk a mellékbüntetésekkel és az intézkedésekkel.

A javaslattal pusztán azt szeretnénk elérni, hogy a büntetõjog hatókörét kiterjesszük a 12. és 18. életév közötti személyekre is, hiszen a saját tapasztalatomból is tudom, hogy a rendelkezésre álló gyámhatósági eszközök vagy hiányoznak, vagy a rendelkezésre állók egyenesen gyengék és elégtelenek, teljes mértékben hatástalanok ezen elkövetõi körrel szemben.

Tegyük fel magunknak, tisztelt hölgyeim és uraim, azt a kérdést, hogy milyen kormány (Zaj. - Az elnök csenget.) és milyen parlament az, amely hagyja az idõs, magatehetetlen, önmaguk megvédésére képtelen emberek lemészárlását, milyen kormány, milyen parlament az, amely nem tesz ez ellen megfelelõ lépéseket; ahogyan egy rossz focista anélkül jegyet váltana, hogy közelrõl nézze a meccset, vagy a rossz politikus közelrõl szemlélje a társadalmi eseményeket anélkül, hogy kívánna változtatni ezeken.

Tegyünk végre rendet! Mondjuk ki végre, és tegyünk annak érdekében, hogy a bûnözõk korának vége, eljött a tisztességes emberek ideje, tanulja meg mindenki végre, hogy hol a határ!

Köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage