ROGÁN ANTAL (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselõtársaim! Valóban közkeletû vélekedés, hogy mindenkinek vannak jogai és kötelességei, és az a jó, hogyha ezek helyes arányban is viszonyulnak egymáshoz. Rögzíti ezt természetesen a magyar és a nemzetközi jog egyaránt, és igaz ez az egyszeri magyar polgárra, igaz ez a cégekre, a vállalkozásokra, és igaz kell hogy legyen a pénzintézetekre és a bankokra is.

2010 elõtt Magyarországon azonban ez így nem volt igaz a bankokra és a pénzintézetekre. Miközben voltak jogaik a bankoknak, ezeket a jogokat egyoldalúan gyakorolhatták azon ügyfelekkel szemben, akiknek viszont csak kötelességeik voltak, tisztelt képviselõtársaim.

Idézzük fel, hogy hogyan nézett ki 2010 elõtt a jogi helyzet a bankok és az ügyfelek viszonylatában Magyarországon. Egyoldalúan módosíthattak a bankok szerzõdést, tetszésük szerint változtathattak a futó hitelek kamatain, sõt, a költségein is, minden kockázatot átháríthattak az ügyfelekre, a hitelt felvevõ magyar családokra. Tisztelt Képviselõtársaim! Ennek a következménye volt az, hogy Magyarországon rövid idõ alatt rendkívüli mértékben megnõttek azok a terhek, amelyeket a magyar családoknak a felvett hitelek törlesztésével kapcsolatban viselniük kell.

Ugyancsak észrevehettük azt a tendenciát, hogy más országokkal szemben, más közép-európai országokkal szemben, ahol egyébként szintén elterjedt a devizahitelek alkalmazása, még ha szûkebb körben is, mint Magyarországon, pontosan azért, mert a szabályozás szigorúbb volt, kevésbé nõttek meg az ügyfelek költségei, kevésbé nõttek a törlesztõrészletek, kevésbé növekedtek a kamatok.

Tisztelt Képviselõtársaim! 2010 után, a kormányváltást követõen sok minden változni kezdett. Megtettük azokat a lépéseket, amelyek a leginkább szükségesek voltak. Egyrészt megszüntettük az egyoldalú szerzõdésmódosítás lehetõségét, kötelezõvé tettük a középárfolyam alkalmazását a hitelek törlesztõrészleteinek és kamatainak kiszámításánál. A devizahitelek esetében egyoldalú kamatemelési tilalmat, illetve a kamatemelésekre vonatkozóan szigorú szabályozást vezettünk be.

Tisztelt Képviselõtársaim! Jövõ évtõl a már a Ház elõtt elhangzott javaslatok értelmében egyrészt kötelezõ pozitív adóslista lesz, elkezdõdik a referenciaalapú árazás gyakorlata, és természetesen a THM-ekre vonatkozóan is a korlátozást rögzítõ szabályok kerülnek a tisztelt Ház elé. Az egyik legfontosabb intézkedése az elmúlt hetekben a magyar családok terheit könnyítõ otthonvédelmi tervnek, illetve otthonvédelmi akciótervnek a végtörlesztés lehetõségének a megnyitása.

Tisztelt Képviselõtársaim! Az utóbbi hetekben nemegyszer tapasztalhattuk azt, hogy bankok és pénzintézetek lépéseket tesznek annak érdekében, hogy ne legyen nagyon egyszerû igénybe venni a végtörlesztés lehetõségét az ezzel élni kívánó magyar családoknak.

(13.50)

A tisztelt Ház elõtt is szeretném leszögezni, hogy fel fogunk lépni a trükközés, az indokolatlan kamatemelés, a végtörlesztés ellehetetlenítését szolgáló banki törekvések ellen. Éppen ezért szeretném leszögezni, hogy nemcsak ezzel kapcsolatos vizsgálatokat kezdeményeztünk, hanem meg fogjuk tenni azokat a lépéseket is, amelyek az egyes ügyfelek kizárását vagy ellehetetlenítését szolgáló banki törekvéseket annullálhatják. Azaz, hogy egyértelmûen beszéljek: minden akadályt el kívánunk hárítani a végtörlesztést igénybe vevõ családok elõl.

Ennek érdekében a tisztelt Ház elé ma a végtörlesztést szolgáló szabályoknak egy módosítása került. Az otthonvédelmi intézkedések kiterjesztése kapcsán a hitelintézetekrõl és a pénzügyi vállalkozásokról szóló törvény módosítása megnyitja a végtörlesztés lehetõségét mindenki elõtt, aki devizahitelt és nem devizaalapú hitelt vett fel, és annak jelzálogjogát a lakására terhelték. Ugyancsak megnyitja a lehetõséget az építési célú hitelek ügyfelei elõtt, akik több részletben kapták meg a hiteleiket, és e hitelfolyósítások során természetesen eltérõ árfolyamon kerültek folyósításra ezek a hitelek. Az elmúlt hetekben mindkét esetben azt tapasztaltuk, hogy a bankok és pénzintézetek elküldték azokat az ügyfeleket, akik ilyen hiteleket vettek fel.

Tisztelt Képviselõtársaim! Ráadásul ezek a módosítások és az egyre többször elõkerülõ esetek arra mutatnak, hogy pontosan a 2010 elõtti szabályozatlanság okán Magyarországon még ma sem tudhatjuk pontosan, a bankok milyen termékeket alkalmaztak és milyen körben, nagyon sokszor éppen az ügyfelek kárára. Éppen ezért azt gondolom, minden olyan módosítás, amely az ügyfelek érdekeit szolgálja, fontos. Minden olyan lépés, amely a végtörlesztés elõtti akadályok elhárítását szolgálja, nagy jelentõséggel bír. Azt gondolom, hogy ehhez a tisztelt Háznak is, ha lehet, minél gyorsabban, minél nagyobb támogatást kell adnia.

Ennek megfelelõen a Fidesz képviselõcsoportja nevében kérem a parlament más frakcióit is, hogy ne csak a javaslatot, hanem a tárgyalásához szükséges Házszabálytól való eltérést is támogatni szíveskedjenek. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage