DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyûlés! Az LMP frakciója támogatja a Házszabálytól való eltérést, ugyanakkor azért nem szeretnénk elmenni szó nélkül a mostani törvényjavaslat, illetve a mostani eljárás mellett.

Arról van szó, hogy amit önök eddig tettek, ez egy vékony réteg számára kínál megoldást. Önök a legutóbbi végtörlesztési törvénnyel egy szûk réteget kedvezményeztek, és továbbra sem tudni, hogy 800-900 ezer devizahitel-adóssal, illetve a devizában eladósodott önkormányzatokkal, kkv-kal mi fog történni. Egyelõre azt látjuk, hogy önök az eszközkezelõre feleannyit költenek, mint a debreceni Loki-stadion kistafírozására, nem látjuk azt, hogy a kormány mikor kezd el érdemben foglalkozni a devizában eladósodottak tömegeivel. Ugyanakkor az LMP azért tartja fontosnak, hogy errõl a törvényjavaslatról legalább tárgyaljunk minél hamarabb, mert számunkra is fontos az, hogy az Orbán-kormány 15 hónapnyi késlekedése után végre történjenek érdemi lépések. Természetesen számunkra nem az az érdemi lépés, hogyha önök újra azokat kedvezményezik, akik a párnaciha alól elõ tudják teremteni azt az összeget, amivel végtörleszteni tudnak.

Ugyanakkor itt szóvá kell tennem azért azokat az eljárási szerencsétlenkedéseket is, amiket ezen a héten, illetve a múlt héten is láttunk, látunk. Természetesen akár köszönetet is mondhatok Rogán képviselõtársamnak, hogy ezt a törvényjavaslatot nem, mondjuk, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemrõl szóló törvényhez egy zárószavazás elõtti módosítóként terjesztette elõ, hiszen a kétharmad erre is lehetõséget biztosít. (Közbeszólás az LMP soraiból: Így van. - Zaj, közbeszólások a Fidesz padsoraiban. - Az elnök csenget.)

De arra szeretném fölhívni a figyelmüket, hogy akár a T/4458. számon jegyzett törvényjavaslat, akár a T/4476. számon jegyzett törvényjavaslat esetében arról van szó, hogy önök az egyik szerencsétlenkedéssel idézik elõ a következõ szerencsétlenkedést. Az, amikor önök próbálják megerõszakolni a Házszabályt, illetve a parlamentarizmus írott és íratlan szabályait, nem az ellenzéket fosztják meg a jogaitól, nem pusztán saját magukat, a saját képviselõcsoportjukat fosztják meg attól, hogy normál idõkeretben, alaposan meg tudjanak vitatni egy-egy javaslatot vagy a javaslathoz fûzhetõ egyes korrekciókat, egész egyszerûen a jogalkotás minõségét rontják le. Ebben az országban korábban azért a törvényalkotás úgy ment, hogy kellõ közigazgatási egyeztetés után a kormányzat a különbözõ érintett társadalmi szereplõkkel is egyeztetéseket folytatott, és a parlamentnek állt rendelkezésére pár hét.

(14.10)

Az a forradalmi hevület, amit önök itt folytatnak, ez minden, csak éppen nem kormányzás. Azt szeretném tisztelettel kérni önöktõl, hogy kezdjenek el tisztességgel kormányozni, mert ezek a sebtiben elõrántott törvényjavaslatok, amiket órákon belül benyújtanak, és áttolnak a tisztelt Házon, azt eredményezik, hogy az egyik törvényjavaslat hibája automatikusan elõidéz egy újabb törvényalkotási kényszert. Így nem lehet egy országot kormányozni. Tehát azzal együtt, hogy természetesen kénytelenek vagyunk ilyen esetekben hozzájárulni a Házszabálytól történõ eltéréshez - hiszen meg kell segíteni azokat az embereket, akiket az önök másfél éves késlekedése is csak még nehezebb helyzetbe hozott -, azt látni kell, hogy az ilyen siettetett törvényalkotás újabb és újabb kormányzati hibákat fog elõidézni, aminek az árát az emberekkel fogják önök megfizettetni.

Arra szeretném tisztelettel kérni a miniszterelnök urat: hasson oda, hogy szûnjön meg az a gyakorlat, hogy egyéni képviselõi indítványokkal kormányozzák ezt az országot, szûnjön meg az a gyakorlat, hogy hatáselemzések, hatástanulmányok nélkül vernek át pár óra alatt az Országgyûlésen alapvetõ fontosságú törvényeket, és kezdjenek el végre érdemben, megalapozottan, az emberek érdekében kormányozni.

Köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage