SCHEIRING GÁBOR (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Az Európai Bizottság nemrégiben bemutatta a spekulációs adóra vonatkozó javaslatát, amit 2014. január 1-jétõl vetne ki valamennyi uniós tagországban. A hírt nagy örömmel fogadta az LMP, mivel a spekulációs adó a Fidesz által bevezetett bankadóval szemben visszaszorítja a spekulációt, és átalakíthatja a pénzügyi rendszer mûködését. Az adó a pénzügyi eszközök pénzügyi intézmények közötti tranzakciójára vonatkozik, és akkor kellene megfizetni, ha a tranzakcióban részt vevõ felek közül legalább az egyik székhelye az Európai Unióban van. Az adó minimális mértéke a részvények és kötvények esetében az érték 0,1 százaléka, származékos, derivatív termékek esetében pedig 0,01 százalék.

A Lehet Más a Politika tavaly országgyûlési határozati javaslattal, majd a Fidesz által is megszavazott költségvetési módosító indítvánnyal is igyekezett elõsegíteni az adófajta meghonosítását. A jobboldali kormány ugyanakkor - szokás szerint - a megszavazott pénzt lenyelte, és - megint csak szokás szerint - nem tett semmit a spekuláció megfékezése érdekében.

Miközben a bankadót statisztikai adatokból is kimutatható módon a bankok áthárították a betétesekre, addig a spekulációs adó révén csökkenthetnénk az árfolyam-ingadozásokat, enyhíthetnénk a heves kilengéseket, ami javíthatná a családok és a vállalkozások helyzetét. Az adó emellett komoly többletbevételt is jelentene a költségvetésnek, ami forrást biztosítana a kivéreztetett iskoláknak és kórházaknak is.

Tisztelt Államtitkár Úr! Az nem elfogadható válasz, amit bõ egy éve kapunk, hogy csak Európában nem lehetne bevezetni ezt az adónemet. A Bizottság most javaslatot tett rá, tehát nyilvánvalóan nem állja meg a helyét ez az érv.

Azzal is traktálták a spekuláció megadóztatására váró választópolgárokat, hogy Magyarország egyoldalúan nem tehet semmit az adó bevezetése érdekében. Ez megint csak szemfényvesztés. A magyar kormány képviselõje is ott ül azoknál az asztaloknál, ahol dönteni fognak a Bizottság elõterjesztésérõl. Hasonlóképpen a Fidesz európai parlamenti képviselõi is döntéshozói pozícióban lesznek, amikor a javaslat az Európai Parlament asztalára kerül.

Kérdezem tehát, milyen konkrét lépéseket tesz a kormány a spekuláció visszaszorítására. Mikor kezdi meg végre a spekulációs adó bevezetésére való felkészülést? Hogyan fog szavazni az Európai Tanácsban a spekulációs adó javaslatáról az ott ülõ Fidesz-képviselõ?

Köszönöm szépen a lehetõséget. (Taps az LMP, szórványos taps az MSZP padsoraiból.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage