CZERVÁN GYÖRGY vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyûlés! Tisztelt Képviselõ Úr! Semmi sem tud nagyobb kárt okozni az agrárgazdaságnak, semmi sem tudja annyira megtéveszteni a gazdálkodókat, mint a demagóg hangulatkeltés. Még alig érkeztek be az elsõ jelentések a 2011. május 6-ai fagyok által okozott becsült károk nagyságáról, velük együtt megérkeztek azok az információk is, amelyek bizonyos politikai körök zavarkeltõ mesterkedéseirõl tudósítottak. Semmi sem annyira visszataszító, mint a katasztrófahelyzet kihasználása politikai tõke kovácsolására és a társadalom különféle rétegeinek összeugrasztására. Pedig a májusi fagyok óta ezeket a jelenségeket nap mint nap tapasztaljuk.

Azért is örülök ennek az interpellációnak, mert ismételten lehetõvé válik elmondani, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium nem hagyta cserben a gazdatársadalmat. A károk enyhítésére meghozott kormányzati döntések az elfogadott ütemterv szerint kerülnek végrehajtásra. Eddig semmiben sem szenvedtünk késedelmet, és a károsult gazdálkodók megfelelõ kárenyhítésben fognak részesülni.

Egyúttal el kell oszlatni egy sajnálatos tévhitet, amely az államot egyfajta sajátos általános biztosítóintézetnek tekinti, amely biztosítási jogviszony nélkül is mindenféle károk után feltétel nélkül kártérítést fizet. Ennek a téves képzetnek a sulykolása különösen az utóbbi idõben kapott lábra, miközben a vidékfejlesztési tárcánál intenzív munka folyik a jelenlegi kárenyhítési rendszer felülvizsgálatára, és egy új, komplex kockázatkezelési rendszer kialakítása céljából, amely az eddiginél nagyobb mértékben épít mind a termelõk, mind az állam, mind pedig az üzleti biztosítók fokozottabb együttmûködésére és nagyobb anyagi hozzájárulására.

Az új rendszer mûködését, mint ahogy az eddigiét is, törvény fogja szabályozni. Az intézkedések, mint ahogy az eddig meghozott intézkedések is, a közös agrárpolitikával vannak összhangban, amellyel ellentétes mozgástérre - amelyrõl a mostani követelõdzõk gyakran megfeledkeznek - nincs lehetõség. Az interpellációban méltatlanul pellengérre állított Jakab István és a Magosz megértette ezeket az összefüggéseket, és a gazdálkodók ügyét következetesen és feltûnéskeltés nélkül szolgálja. El kell mondani azt is, hogy ez a szervezet volt a legelsõ, amely tájékoztatást kért a tárcánktól, és javaslatokat adott a tárcának a károsult gazdálkodók helyzetének javítására.

Tisztelt Országgyûlés! A kormány által elhatározott intézkedés három lépcsõben történik. Az elsõ lépcsõ egy 1,27 milliárd forint összegû úgynevezett de minimis támogatási csomag, amelynek a támogatási összegeit a 70 és 100 százalék közötti mértékben károsult gazdálkodók 2011. szeptember végéig már megkapták. Ez egyébként 49 ezer forinttól 55 800 forint hektáronként; 2007-ben ez mindössze 40 ezer forint volt hektáronként. Az intézkedés második lépcsõje egy 8 milliárd forint forrással induló hosszú lejáratú, legfeljebb húszéves futamidejû, három év türelmi idõs, száz százalékban kamat- és költségtámogatásos hitelkonstrukció, amelyet kizárólag az MFB folyósít, támogatástartalma 4,7 milliárd forint, és amelyhez kedvezményes kezességvállalási díj tartozik. Az intézkedés harmadik lépcsõje a kárenyhítési rendszer által nyújtott kárenyhítõ juttatás jövõ évi kifizetése, amely 4,2 milliárd forint kárenyhítést jelent. E három intézkedés támogatástartalma elegendõ a károk legalább 40 százalékos mértékû enyhítéséhez, és ez volt a kormány eredeti célja.

Köszönöm a figyelmet. Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage