HEGEDÛS LORÁNTNÉ (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! A múlt héten jelentette be a miniszterelnök, hogy az állam átvállalja a megyei önkormányzatok adósságát, és emellett a megyei tulajdonú intézményeket is államosítja, de ennek keretében átvételre kerülnek még a megyék által létrehozott alapítványok, közalapítványok, for- és nonprofit társaságok, gazdálkodó szervezetek, tehát az adósságállományért cserébe annak a sokszorosát érõ vagyon átkerül az államhoz.

Vegyünk egy példát! Vas megye tényleges adóssága 4,5 milliárd forint. Ugyanakkor a jelen államosításba vonandó megyei vagyon a legóvatosabb becslések szerint is ennek tízszerese, 45-50 milliárd. Így például Vas megye közgyûlése 47 százalékban tulajdonosa a Büki Gyógyfürdõ Zrt.-nek. Nyilván ezt a vagyont is vegytisztán önzetlen önfeláldozásból veszi át az állam.

S apropó, közvagyon! Értelmezésünk szerint ebbe a fogalomba az a tudáskincs is beletartozik, amellyel a most államosított intézményekben dolgozó szakemberek rendelkeznek. Õk nem érdemlik meg az õszinte szót, hogy miért van szükség minderre? Azaz, hogy a Széll Kálmán-tervben szereplõ megszorítások miatt kell racionalizálni, illetve leépíteni az önkormányzatokat? És ahelyett, hogy az önkormányzatokat az elmúlt 20 év kivéreztetése után végre konszolidálnák, rendeznék a finanszírozásukat, ezzel szemben leépítik és felszámolják az önrendelkezésüket? Hogy a cél valójában az elkobzott vagyon kiárusítása? Talán már a vételi szándék is megvan, a vételi ajánlat is megvan, azért e nagy kapkodás?

A kormányzat forgószél erejû forradalmi lendületét egy apróság, mint például a megyei közgyûlések vagyonrendelete, nem tudja megtörni. De azért azt talán nem lehet túlzásként elvárni, hogy az alkotmány, illetve az önkormányzati törvény vonatkozó paragrafusait a rend kormánya - az elõbb hallottuk éppen, hogy önök a rend kormánya -, illetve annak képviselõi betartsák. Mire is gondolok? Nos, az elõzetesen közgyûlési felhatalmazás nélkül, tehát törvénytelenül aláírt, utólag zárt ülésen, tehát törvénytelenül szentesített államosítási megállapodás elfogadására.

Ezért is kérdezem, miniszter úr: egyáltalában (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõkeret lejártát.) hatályban van még az önkormányzati törvény?

Köszönöm megtisztelõ válaszát. (Taps a Jobbik és az MSZP padsoraiból.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage