SCHEIRING GÁBOR (LMP): Köszönöm a szót. Az elmúlt húsz évben kormányok jöttek-mentek, egy dolog azonban változatlan maradt: a gazdaság egészségtelen függõségben van a nemzetközi nagytõkétõl, a helyi vállalkozások helyzete pedig kilátástalan.

(16.50)

A helyi tulajdonban lévõ kis- és közepes vállalkozások képtelenek tartani a versenyt a külföldi óriásvállalatokkal. A hazánkat egyszerû összeszerelõ futószalagként használó óriásvállalatok a helyben megtermelt profitot egy az egyben kiviszik az országból.

2010-ben a központi költségvetés hiányával azonos nagyságrendû összeg, 1767 milliárd forintnyi profit áramlott ki az országból. A magyar tulajdonú vállalatok által megtermelt jövedelmet mérõ GNI és az ország területén megtermelt jövedelmet mérõ GDP közötti különbség több mint 5 százalék volt 2010-ben is. Az uniós országok többségében ez az arány sokkal kisebb, Szlovákiában 2009-ben mindössze 1,6 százalék volt. 2010-ben a Fidesz több mint hat hónapos kormányzása alatt nemhogy javítani nem tudott, hanem rontott 2009-hez képest. 178 milliárd forinttal több pénz hagyta el az országot 2010-ben, mint 2009-ben. Ez megközelíti a bankadóból származó bevételt.

Az Orbán-kormány eddigi lépései csak fokozzák a helyi vállalkozások versenyhátrányát, így a gazdaság kettészakítottságát. Nyakló nélkül megy a támogatás a multiknak, a legnagyobb vállalatok társasági adóját 10 százalékra csökkentették, a kisvállalkozások jövedelmezõségét újabb és újabb járulékemelésekkel rombolják, és még az igazságtalan egykulcsos adó árát is a kisvállalkozásokkal kívánják megfizettetni.

Mindezek alapján kérdezem: mikor vált a kormány a kisvállalkozások érdekében gazdaságpolitikát és gazdasági minisztert? Milyen érdemi intézkedésekkel tervezi a kormány megállítani a hatalmas jövedelemkiáramlást? (Taps az LMP soraiban.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage