DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõ Úr! Mindenekelõtt két rövid megjegyzés. Azt mondja, hogy egyszerû futószalagként használó óriásvállalatok. Én javaslom, hogy néha azért, ha van ideje, és ideje engedi, nézzen meg azért néhány Magyarországon mûködõ multinacionális iparvállalatot. Akkor azt fogja tapasztalni, hogy a multinacionális iparvállalatoknál egy nagyon-nagyon fejlett munkakultúra van, valóban rugalmas, és ha a szót ismeri, toyotista munkafelfogás, amelyik tényleg nagyon nagy hozzáadott értéket jelent, és magyar hozzáadott értéket is.

Egy másik pontosítás, ha megengedi: azt mondja, hogy a legnagyobb vállalatok társasági adóját 10 százalékra csökkentették. Itt azokról a vállalatokról van szó, azokra vonatkozik a társasági adó 19 százalékról 10 százalékra való csökkentése, amelyeknek az éves árbevétele 500 millió forint alatt van. Ezek nyilvánvalóan nem a legnagyobb óriásvállalatok, eleve a kis- és középvállalkozásokat segíti ez a lépés.

Úgy gondolom ugyanakkor, hogy az egy értelmes kérdésfeltevés lenne, de nem tette fel, hogy ha segítjük a kis- és középvállalkozásokat, akkor milyen úton segítjük. Direkt, közvetlen segítségre van szükség, vagy a keretfeltételek javítására?

A kormány amellett tette le a voksát, hogy alapvetõen a keretfeltételeket kell segíteni. Idetartozik az említett társasági adó csökkentése, idetartozik az adminisztrációs terhek csökkentése, idetartozik a munkaerõpiac rugalmassá tétele, és egyáltalán a rugalmas szabályozása, idetartozik egyébként az uniós forrásoknak sokkal inkább a termelõ szférába való terelése. Úgy gondolom, hogy ezek azok a lépések, amelyek mint keretfeltételek teremtenek vállalkozásbarát üzleti környezetet, amiben a kis- és középvállalkozások is meg tudnak erõsödni.

Köszönöm megtisztelõ figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage