DR. SZILI KATALIN (független): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselõtársaim! Én nem szeretnék a továbbiakban a szõrméjéért tenyésztett állatokkal foglalkozni, hiszen azt hiszem, önök ebben a témakörben mindent elmondtak. Nyilvánvalóan két gondolatot azért hozzátennék. Ahhoz, hogy egy jogszabálynak alapvetõen vannak olyan funkciói, amelyek legalább a gondolkodásunk irányait jelzik, és a jogfejlõdésben segítik, hogy azt az irányt elérjük, nyilvánvalóan hozzátartozik két dolog. Egyrészt az, hogy mi magunk is elismerjük az élet minden formájának tiszteletét, azt gondolom, e törvény szellemiségének is ez kell hogy legyen az alapvetõ kiindulópontja, ugyanakkor nyilvánvaló, hogy a tudatformálás és annak elismerése, hogy egyébként a prém egy helyettesíthetõ luxuscikk, ebben a körben kell meghatároznunk, milyen irányban gondolkodunk a továbbiakban.

Képviselõtársaim! De én nem ezzel szeretnék foglalkozni, ugyanakkor szeretnék visszautalni arra, ami a kiindulópontot jelenti, mégpedig ennek a törvénymódosításnak, illetõleg a csomagnak az asztalra tétele alapvetõen azt jelentette számomra, hogy az egyik kiindulópontunk, ahogy említettem, az élet minden formájának a védelme.

(21.00)

Hozzáteszem, hogy ez nyilvánvalóan jelzi azt is, hogy nekünk, önmagunknak a XXI. század elején mint európai országnak milyen civilizációs elvárásaink, erkölcsi normáink vannak. A másik kérdés és kiindulópont számomra az, ami a felelõs állattartás erõsítését jelenti. Én minden egyes módosító javaslatot és minden kérdést ebbõl kívántam levezetni.

Mielõtt még az elnök úr megróna, hogy nem mondom a módosító javaslatok számát, jelzem, hogy részben a 35. ajánlási ponthoz, részben pedig ahhoz, ami a 7., 8. pontban szerepel, kívánok szólni.

Tisztelt Képviselõtársaim! Egyrészrõl a 35. pontban is jeleztem, és egy módosító indítványt terjesztettem elõ, ami alapvetõen az ellenõrzés kiteljesítését jelenti, hiszen mindannyian tudjuk, hogy minden szabályozás annyit ér, amennyit abból végrehajtanak, illetõleg nyilvánvalóan számunkra is fontos, hogy ennek az ellenõrzése megtörténjen. A módosító indítványom arra vonatkozott, ami lehetõvé tenné azt, hogy az ellenõrzõ szervek és a hatóságok bevonjanak ebbe olyan civil szervezeteket, amelyek egy együttmûködési megállapodás mentén ezt tehetik. Hangsúlyozni kívánom, hogy nem hatósági feladatokat látnak el vagy látnának el, hanem egyszerûen részt vennének abban a feladatban, ami teljesen természetes, hogy az õ hétköznapjaikban sokkal több információt is jelent, és ezzel segítenék a hatóság munkáját.

A mai bizottsági ülésen a képviselõtársaim egy része azt mondta, hogy ez támogatható, de ne abból a szemszögbõl világítsuk meg, hogy részt vehetnek ebben, hanem ennek egy elõzõ lépését - hiszen valaki részt venni akkor tud, ha ebbe bevonják - szabályozzuk, ami a hatóságok bevonási lehetõségét jelenti, a civil szervezetek, egyesületek, természetvédelmi, állatvédelmi, környezetvédelmi szervezetek bevonására vonatkozik. Jelzem önöknek, hogy egy csatlakozó módosító indítványt nyújtottam be. Remélem, hogy ez támogatásra kerül, hiszen nem hatáskört kívánnak elvonni, nem a hatóság ellen kívánnak, hanem egyszerûen a hatóság munkájának segítését kívánják, nyilván azzal az eventuális lehetõséggel, amennyiben a hatóságok ezzel élni kívánnak.

Tisztelt Képviselõtársaim! Egy másik csatlakozó módosító indítványt is benyújtottam, ami viszont a 42/A. § módosítását jelenti, hiszen önmagában a törvény szól arról a tulajdonosi kötelemrõl, miszerint ha valakinek a kutyája elpusztul, akkor abban az esetben nyolc napon belül köteles ezt a hatóságnak jelenteni, illetõleg abban az esetben is, ha tulajdonosváltozás történik. Ugyanakkor nem szól arról, hogy mi történik abban az esetben, ha elvész az eb, és ebben az esetben ezt a kötelmet, illetõleg semmilyen kötelmet nem ír elõ a jogszabály. Csatlakozó módosító indítvánnyal kívántam az elvesztés és elpusztulás esetét is, és annak a kötelezettségét szabályozni, miszerint a tulajdonos legyen köteles akkor is nyolc napon belül ezt a bejelentési kötelezettséget megtenni.

Tisztelt Képviselõtársaim! Én kérem, hogy támogassák azokat a módosító indítványokat, amelyek alapvetõen arról szólnak, hogy az állatvédelmi hozzájárulás - vagy itt állatrendészeti hozzájárulás szerepel; én azt gondolom, az állatvédelmi hozzájárulás sokkal inkább kifejezi azt, amilyen célt mi el kívánunk érni - teljes egészében az állatotthonok támogatására fordítódjon. Hiszen én úgy gondolom - említettem az általános vitában történt hozzászólásomban -, hogy 52 állatmenhelyen 6 ezer ebet tartanak, én úgy gondolom, hogy ezeknek a támogatása szükséges, hiszen az elmúlt 14 esztendõben az állatvédelmi törvény megalkotását követõen talán a legnagyobb hiányosság éppen az volt, hogy a finanszírozás kérdése soha nem került a helyére.

Tisztelt Képviselõtársaim! Csak annyit szeretnék még mondani, hogy nem egyformán látjuk a világot, és önmagában a fenntarthatóság is egy olyan kérdés, amiben azt tudomásul kell venni, hogy a gazdaság eszköz lehet a társadalmi, szociális célok megvalósítására, ugyanakkor a természet és a környezet mindig ott van korlátként, ezt nekünk soha nem szabad elfelejtenünk, amit viszont tovább kell adnunk a következõ generációknak is.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az LMP soraiban.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage