NAGY CSABA (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Kicsit más mederben szeretném folytatni a vitát, ez a 11. ajánlási pont, amely arról szól, hogy a település jegyzõje kérheti az állatvédelmi hatóságtól az ebek veszélyessé minõsítését. Ezt a témát szeretném kicsit jobban körbejárni, mert azt gondolnám, hogy nagyon nagy munkát végeztek azok, akik ezt a törvényjavaslatot elõkészítették, az egyeztetéseket elvégezték és elénk terjesztették. Úgyhogy ezúton szeretném nekik ezt megköszönni, és azt is, hogy az a szemlélet, amit ebben a törvényjavaslatban látunk, azt gondolom, egy vagy több európai példát követ, és elõremutató; nemcsak azért, mert szabályoz bizonyos rendszereket, hanem talán azért is, mert mi magunk alakíthatjuk azt, hogy például az ebek vonatkozásában hogyan és mi módon fognak változások bekövetkezni a tekintetben, hogy ki és hogyan és mi módon fogja tartani az ebeket.

Már többször meghallgattuk azt, hogy milyen hihetetlen nagy számban vannak Magyarországon kutyák, hiszen majdnem minden negyedik emberre jut egy kutya, és azt is tudjuk, hogy ennek az egész rendszernek a szabályozása gyakorlatilag ez idáig váratott magára. Ezért nagyon fontos az, hogy legyen szerepe az állatorvosoknak, legyen szerepe a civil szervezeteknek, legyen szerepe annak az önkormányzatnak, amely ezt az egészet helyi szinten kezelni és szabályozni tudja, és ezért nagyon fontos az, hogy például a jegyzõnek legyen szerepe abban, hogy ha egy ebet veszélyessé kell minõsíteni, akkor a saját maga információi alapján ezt kezdeményezni tudja.

Arról szeretnék beszélni, hogy nagyon fontos az, hogy a helyi önkormányzatok ilyen tekintetben erõteljesebb szerepet vállalhatnak, hiszen a helyi önkormányzatok azok, amelyek ezt a szerepet be tudják tölteni a civil szervezetek és a civil egyesületek segítségével. Nagyon fontos, hogy a törvény beszél a civil állatvédelmi szolgálatról, nagyon fontos, hogy az önkormányzatoknak igenis a civil állatvédõ egyesületekkel együtt kell mûködni. Fontos, hogy ebben a rendszerben ott van annak az állatorvosnak is a szerepe, aki elõször találkozik a veszélyesnek minõsíthetõ kutyával, és nagyon fontos az is, hogy esetleg azoknál az önkormányzatoknál - nyilván a nagyobb városokról van szó -, ahol mondjuk, közterület-felügyelet van, azok is betöltsék azokat a szerepvállalásokat, amelyeket fel kell hogy vállaljanak ilyen tekintetben. Tehát Magyarországon akkor lesz e tekintetben elõrelépés, hogyha ezek a szereplõk mind-mind a saját szerepüket be tudják tartani és teljesíteni tudják. Nagyon fontos e tekintetben a javaslatnak az a része, ami itt a különbözõ anyagi forrásokat megszervezi, leszabályozza ehhez a munkához.

Többen beszéltek arról, hogy fontos az egész magyarországi ebhelyzet vonatkozásában ennek a központi nyilvántartásnak a bevezetése, ennek a mûködtetése, és nyilván fontos, hogy ennek a mûködtetésnek a költségeit is megteremtsük. Fontos az is, hogy ebben partnerek legyenek az állatorvosok, de fontos az is, hogy bekorlátozzuk azokat az összegeket, amiket elkérhetnek az állampolgároktól.

Ezért a magam részérõl örülök annak, hogy azt a módosító indítványt, amit beterjesztettem, bizottsági szinten támogatták, hiszen megpróbáltunk utánajárni annak, hogy mekkora összegekkel terhelték az állattartókat ilyen tekintetben az állatorvosok az elmúlt idõszakban. Itt a legalacsonyabb összeg, amit említettek, olyan 4 ezer forint körülirõl indult, de Budapesten és Budapest környékén akár 10 ezer forintot is elkértek egy-egy ilyen beavatkozásért. Ezért nagyon fontosnak tartom, hogy ez a 3500 forint tartalmazza a csip árát, a központi nyilvántartás költségeinek az árát, és ebbe az árba bele kell férjen az az adminisztrációs költség is, amit nyilván joggal felszámít az állatorvos.

Összefoglalva nagyon fontos, hogy ez a rendszer mûködjön, és az is nagyon fontos, hogy a rendszer elemei - tehát az önkormányzatok, az önkormányzati szerepvállalók, a civil szervezetek, az egyesületek - együtt tudjanak ebben mûködni, hiszen akkor ténylegesen azt kell mondjam, pár éven belül észre fogjuk venni Magyarországon azt, hogy ez a helyzet sokkalta szabályozottabb, és hihetetlen nagy elõrelépést tudunk megtenni ennek érdekében.

Kérem a tisztelt képviselõtársaimat, hogy e tekintetben fogadják el majd azokat a módosító indítványokat, amik javítják ezt az amúgy egyébként - azt gondolom - példás és elõremutató törvénytervezetet.

Köszönöm szépen.

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage