BARTOS MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Azt hiszem, vannak olyan fogalmak, amelyek jól csak a másikkal együtt értelmezhetők, ilyen az ég és föld, a sötétség és világosság, a nappal és éjszaka, a hideg és meleg, a férfi és a nő. De a férfi és nő kiválik mind közül, hiszen az Isten képére teremtett embert, emberi minőséget együttesen jelentik.

Az embert a férfi és a női minőség alkotja, a kettő egymástól elválaszthatatlan, külön-külön nem értelmezhető. Azok a szerepek, amiket a nők és a férfiak betöltenek, azok a feladatok, amiket elvégeznek és azok az üzenetek, amiket közvetítenek, együtt adják az ember lényegét és szolgálják megmaradását. És ahogy a teremtésben az ember egy egységből vált férfi és női minőséggé, Ádám és oldalbordája, Éva úgy lesznek egymás társai, egymás kiegészítői azt követően is. A férfi mellett ott van mindig a nő - a Bibliában is. Akár háttérben, ahogy Jézus és a tanítványok mellett az asszonyok vagy Mária és Márta, de az előtérben is feltűnnek. Krízishelyzetekben sokszor a nők kerülnek előtérbe, az általuk képviselt minőség, érték domborodik ki. Ilyen Veronika, aki a legnagyobb káosz idején kendőjével törli le a vért és az izzadságot a szenvedő Krisztus arcáról.

A történelem során a nők szerepe változott a világban, Európában és Magyarországon is. Volt idő, amikor egyes területeken, így a közéletben is, szinte semmilyen szerephez nem jutottak. De nem szabad megfeledkeznünk azokról a nagyasszonyokról, akik kritikus helyzetekben, akár volt elfogadott közéleti szerepe a nőknek, akár nem, történelemfordító szerepet játszottak és ez a szerepük megkérdőjelezhetetlen, ilyen például Zrínyi Ilona vagy az egri nők is. És ne felejtsük el azt a mondást sem, hogy minden sikeres férfi mögött egy erős nő áll.

Voltak a történelemben nem is nagyon régen olyan korszakok, amikor arról folyt a vita, hogy járhatnak-e a nők egyetemre, végezhetnek-e tudományos munkát, sportolhatnak-e, és lehet-e szavazati joguk. Ezek a viták mára elültek, a múltba vesztek. Dienes Valéria, született Geiger Valéria volt az első hölgy, aki egyetemen tanított. A Zeneakadémián zongorázást és zeneszerzést tanult, a Pázmány Péter Tudományegyetemen matematikát és fizikát hallgatott, filozófiából, matematikából és esztétikából doktorált. Nagy hatással volt a környezetére, a férfitársakra is, alakját Babits Mihály is megörökítette.

Sokat változott a világ, kedves képviselőtársaim, száz év alatt, Dienes Valéria ifjúkora óta. A nők, de hozzá kell tenni, hogy a férfiak is olyan területeken próbálhatják ki magukat, ahol korábban nem. És ahogy a társadalomban bekövetkeztek a változások, bekövetkeztek a közéletben is. A közélet színterén feltűnő csoportok a társadalom leképeződései, parlamenti közösségünk, a képviselők közössége is egy ilyen leképeződés. És ahogy a társadalomban is az ember személyiségétől, vágyaitól, talentumaitól függ, hogy milyen hivatást választ, úgy a közéletben is így van ez: van, aki tanár akar lenni, van, aki kutató, van, aki élsportoló, van, aki színművész. Vannak olyanok, akik már kisgyerekkorukban arról álmodnak, hogy sok gyermekük lesz, viszont vannak, akik arra vágynak, hogy valamilyen tudományterületen, például egy fertőző betegség leküzdése terén érjenek el átütő eredményt a betegek megsegítésére, az emberiség javára.

Nem vagyunk egyformák, sem nőként, sem férfiként. A nők sem és a férfiak sem alkotnak homogén csoportot, más a preferenciájuk. Mindenkinek megvan a maga feladata, megvannak a talentumai, amiket kamatoztatni kell, és ezek a talentumok nemcsak lehetőségek, hanem kötelesség minden ember számára. A nő és a férfi máshol tud nagy lenni, máshol tud többet adni, nem helyettesíthetik, csak kiegészíthetik egymást. Igen, vannak olyan szempontok, amiket csak a nők képviselnek, ezért természetes, hogy ezeknek az egyensúly megteremtése érdekében meg kell jelenni a politikában is. Ezt a férfi politikusoknak is be kell látni.

Egy dologról azonban nem szabad megfeledkeznünk: a nő az élet bölcsője, és ahhoz, hogy ezt a hivatását el tudja látni, meg kell teremteni a feltételeket, de nemcsak a közéletben szerepet vállaló nők számára, hanem más területeken kiteljesedni vágyó hölgyek számára is. Egyet említek csak itt: az időbeosztást. Sok helyen a munka ritmusa a férfiakra van szabva, a napok az éjszakába nyúlnak, nemcsak a parlamentben, hanem nagyon sokszor a versenyszférában is. Hogyha ezeket, az ehhez hasonló korlátokat lebontjuk, azt hiszem, sokkal több nő tud közéleti szerepet vállalni.

De ahogy említettem, a társadalomban és így a közéletben is minden hivatás személyiségfüggő. Személyiségfüggő az is, hogy a közért vállalt szerepek arzenáljából melyik áll hozzánk legközelebb. Ugyanakkor azt gondolom, hogy a minőség, a teljesítmény, a tudás tiszteletet és megbecsülést vált ki a férfiakból és a nőkből egyaránt. Ha valaki kiemelkedőt nyújt a saját területén, a saját hivatásában, azt a környezet elismeri, ahogy Dienes Valéria esetében is elismerte.

Itt a felszólalásomban beszéltem hivatásokról, feladatokról, társadalomról, közéletről, különböző szerepekről, de mindezek csak szavak, amiket estig sorolhatnánk, hogyha nem térünk vissza a kiinduló gondolathoz, az emberhez magához, az emberhez, amely csak női és férfi minőségben egy és egységes. Együtt egység a létében, a társadalomban és a közéletben betöltött szerepében is. Ha ezt nem felejtjük el, ha tudjuk, hogy a másik nélkül csak csökevényesek lehetünk mi magunk, a társadalom és a nemzetért vállalt szolgálat is, akkor nem kell a nők közéletben betöltött szerepéről vitanapot tartanunk.

Köszönöm szépen. (Taps.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage