GAJDA RÓBERT (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Megtisztelő, ugyanakkor felelősségteljes érzés férfiként felszólalni a nők jogainak érvényesítését elősegítő politikai vitanapon. Megtisztelő, hiszen hölgyek társaságában a nőket érintő dolgokról beszélni egyfajta kiváltság, legyen szó akár közéletről, felelősségteljes pedig azért, mert férfiként női jogokban állást foglalni olykor különös érzékenységet válthat ki.

Nem véletlen, hogy női jogokról beszélek, hiszen Magyarországon a nőket alkotmányos jogaik védik, amit az alaptörvény 15. cikke a következőképpen határoz meg: "Magyarország az alapvető jogokat mindenkinek bármely megkülönböztetés, nevezetesen faj, szín, nem, fogyatékosság, nyelv, vallás, politikai vagy más vélemény, nemzeti vagy társadalmi származás, vagyoni, születési vagy egyéb helyzet szerinti különbségtétel nélkül biztosítja."

A nők és a férfiak egyenjogúak. Magyarország az esélyegyenlőség megvalósulását külön intézkedésekkel segíti, Magyarország külön intézkedésekkel védi a gyermekeket, a nőket, az időseket és a fogyatékkal élőket.

Álláspontom szerint az imént elhangzottak kell hogy jelentsék a kiindulópontot, amikor a nők közéleti szerepvállalásáról beszélünk. A megkülönböztetés tilalma, az esélyegyenlőség megvalósulása és a nők védelme elvi hármasa kell hogy áthassa a közgondolkodást, a közéletben való érvényesülés feltételrendszerét, nekünk, törvényhozóknak pedig meg kell találnunk ehhez a megfelelő eszközöket.

Egyetértek azon képviselőtársaimmal, akik azt mondják, hogy ez nem megy egyik napról a másikra, és hogy egy komplex folyamatról beszélünk, amikor a nők társadalomban betöltött szerepét és a közéleti jelenlétük erősítésének lehetőségét vizsgáljuk, éppen ezért meggyőződésem, hogy nőkre erőltetett lépésekkel nem kéne ennek a folyamatnak hamis látszatát kelteni. Jó iránynak tartom azt, hogy a nőket kiemelt csoportként kell kezelni, amikor családvédelemről, munkahelyteremtésről vagy akár szakképzésről beszélünk.

Férfiként is tudomásul kell vennünk, hogy bizony vannak olyan pályák, ahol a nők képviseltetik magukat nagyobb arányban. Ennek egyrészről tradicionális okai vannak, mint például az óvónők esetében, de azt is érdemes megjegyezni, hogy a jogászi pálya is kezd elnőiesedni, nem is beszélve a pedagóguspályáról.

A közéletben, ezen belül is a politikában más a helyzet, és azt nem állítom, hogy ezt az állapotot tartani kell. A nők munkához és foglalkozás szabta megválasztásának való jogát szem előtt tartva a pártoknak, civil szervezeteknek, médiának ösztönöznie kell a nőket a közéletben való szerepvállalásra, a parlamentben pedig az a feladatunk, hogy ezt a döntést megkönnyítsük akár a munka törvénykönyvének, a családvédelemről szóló törvénynek - de említhetném a Házszabályt is - a nőkre kedvező megalkotásáról.

Magam, és azt hiszem, férfi párttársaim nevében is kijelenthetem, hogy várjuk a nőket mind a helyi, mind az országos politikában, hogy bölcsességükkel, nyugalmukkal és szakértelmükkel segítsék Magyarország megújításának folyamatát.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz és az LMP padsoraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage