ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Bartos Mónika képviselőtársam beszélt arról, hogy manapság a nők olyan területen próbálhatják ki magukat, ahol korábban nem. Való igaz, a napokban hallottam Schmidt Mária történész szavait, aki úgy fogalmazott, a XX. századot a nők nyerték meg.

Bővültek a lehetőségek, érvényesíteni tudják politikai jogaikat, közéleti szerepet vállalhatnak, és emellett igyekeznek példásan megfelelni annak a kijelentésnek, amelyet már hallhattunk a mai napon: eszerint a nők az élet bölcsője.

(A jegyzői széket dr. Stágel Bence és Szilágyi Péter foglalja el.)

A nők és a férfiak közötti egyenlőség alapvető emberi jog, az Európai Unió országainak közös értéke. Ezen a téren mind az Európai Unió, mind pedig Magyarország jelentős eredményeket ért el az utóbbi évtizedekben. Ez főként az egyenlő bánásmódot biztosító jogszabályoknak, a nemek közötti esélyegyenlőség érvényesítésére hivatott kezdeményezéseknek és a nők érvényesülését elősegítő célzott intézkedéseknek köszönhető.

Mindezek ellenére a nők és a férfiak közötti esélyegyenlőség még mindig nem érvényesül maradéktalanul hazánkban. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy a magyarok többsége a nemek közötti egyenlőségről mint elérendő célról beszél. A nők helyzetének javítása érdekében azonban nem csak a közéleti szerepvállalás területén kell fellépnünk.

A mai kormányzó erők tisztában vannak ezzel, így ezen a területen a fiatalok szempontjából is kezelni kívánták a kérdést. A Mihalovics Péter képviselőtársunk, miniszteri biztos által koordinált "Új nemzedékek jövőjéért" program is önálló fejezetben foglalkozik ezzel a kérdéssel. Ennek keretében olvashatjuk Takács Sándor gondolatait, aki rendkívül gondolatébresztő módon próbálja meg felhívni azokra a problémákra a figyelmet, amelyek a mai fiatal nőket érik. Ugyanis el kell mondanunk, hogy a nőket valóban számos kihívás éri a politikában való szerepvállalás területén túl is.

(14.00)

Ma már nagyon sok tudományos bizonyíték létezik arra vonatkozóan - többek között Kopp Mária, a Semmelweis Egyetem Magatartás-tudományi Intézete igazgatóhelyettesének kutatásai -, hogy a húszas-harmincas éveikben járó nők számára jelenleg az egyik legnagyobb problémát a párkeresés jelenti. A kitolódott párválasztás kihat a családalapításra, és ezzel hozzájárul a demográfiai válsághoz. Mind a médiában, mind a politikában, mind az oktatásban foglalkozni kell a magyar társadalom előtt álló kihívások között a nők helyzetével.

Tisztelt Ház! A mai nap arról beszéltünk, hogy a nők milyen helyzetet foglalnak el a közéletben, milyen lehetőségeik vannak. Hallhattunk statisztikákról, tapasztalatokról, egyedi vagy csoportos elképzelésekről. A rátermett nők sikereinek mindenki örülne, talán ez konszenzusként megállapítható valamennyi frakció részéről.

Véleményem szerint a nők közéleti szerepvállalásának egyik útja, hogy részt vesznek a közéleti kérdések megvitatásában, aktívan vállalnak munkát a politikával foglalkozó vagy a civil szervezetekben. A pártok és egyesületek közül több megfelelő felkészülési terepet jelent, illetve jelenthet a közéleti, politikai szerepvállaláshoz.

Mi a Fidesz ifjúsági szervezetében, a Fidelitasban kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy ezeket a lehetőségeket biztosítsuk. A Fidelitas Közéleti Akadémia az a terep, ahol a szakpolitikák iránt érdeklődő lányok és fiúk ismert szakemberektől, politikusoktól tanulhatnak és szerezhetnek ismereteket. A programban részvételre pályázó fiatal nőkre mindig kiemelt figyelmet fordít az elnökség annak érdekében, hogy megfelelő létszámban tudjanak részt venni az aktív politizálásra felkészítő akadémián. Ha körbenézünk a Fidelitas háza táján, akkor azt láthatjuk, hogy a Fidesz ifjúsági szervezetének munkájában is együtt tudunk dolgozni.

Büszke vagyok az országos elnökség tagjai közül Kérdő Zsuzsára, Király Erzsébetre, Rónaszéki Nórára és Vincze Ágnesre, a kabinetvezetőink közül Demeter Ritára és az országos ifjúsági koordinátori szerepet ellátó Koncz Zsófira. Sikeres nők vesznek részt a különböző testületek munkájában, így büszke vagyok alelnöktársamra az ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottságban, Talabér Mártára, aki szintén a Fidelitasban ismerkedett meg korábban a közélettel. Országos és helyi vezetőink, önkormányzati képviselőink között számos olyan lány található, akik példát adnak női társaiknak.

Összefoglalva azt tudom mondani, hogy a fiatal nők közéleti szerepvállalásra történő felkészítése során mindig lehet számítani a Fidelitasra, és én azt tapasztaltam a Fideszben a női tagozat munkáján keresztül, hogy mindig igyekeztek megadni a párt vezetői azt a lehetőséget és felkészülési terepet, amely hozzá tud járulni ahhoz, hogy a fiatal nők hatékony és jó munkát tudjanak végezni a parlamentben, az önkormányzatokban, a politizálás színterein. Azt gondolom, hogy ezt a munkát tovább kell folytatni, és biztosan tudunk építeni azokra a feladatokra, amelyeket kiválóan látnak el női képviselőtársaink.

Köszönöm a szót. (Taps.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage