GAJDA RÓBERT, az emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ezúton tájékoztatom a tisztelt Házat, hogy az emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság a T/4657. számon benyújtott, az egyes büntető vonatkozású törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot megtárgyalta, és azt egyhangúlag általános vitára alkalmasnak tartotta.

Az általános vitára való alkalmasságot alátámasztja, hogy a büntető vonatkozású törvények módosítását az új alaptörvénnyel való összhang megteremtése indokolja. A jogalkalmazási tapasztalatok, egyes uniós jogforrások előírásai és az Alkotmánybíróság határozatainak hatása is fellelhető az előttünk fekvő szabályozás egyes elemeiben. Ezen túlmenően és talán elsősorban az emberi igazságérzet és az átlátható szabályozás igénye a módosítások okaként szolgál, ezek közül pedig kiemelnék néhányat.

Az elmúlt években elsősorban a kereskedelmi adókon, de talán a média és hírközlés minden területén megfigyelhető a bűnügyi hírek szaporodása és dramatizálása, ezzel is próbálva elérni a nézők ingerküszöbét, attól sem visszariadva, hogy a bűnelkövetőket elindítják a mostanság divatos szóhasználat szerinti celebbé válás útján. A véleménynyilvánítási szabadság korlátozásának feltételei nem állnak fenn, ám közérdek védelmében ezen jelenség ellen fel kell lépnünk.

(14.40)

Jelen szabályozás elfogadásával lehetőség nyílik arra, hogy az ilyen nyilatkozatokból a jogerősen elítéltnek vagy rá tekintettel harmadik személynek haszna ne származzon.

Összefoglalva: a bűnelkövetésből semmilyen haszon ne származzék, az semmilyen szinten ne legyen üzlet. Ezzel összefüggésben megjegyezném, hogy az ingatlanok zár alá vételének szabályozása is egyértelművé válik.

A korrupció elleni küzdelem mindannyiunk közös, jól felfogott érdeke, az ország gazdasági fellendülésének egyik záloga. A törvényjavaslat "befolyás vásárlása" alcímmel megteremti az aktív befolyással üzérkedés egyértelmű büntethetőségét, amely intézmény bevezetésével új eszközt adunk a bűnüldözők kezébe.

Jelentős előrelépésnek tartom, hogy a teljes körű foglalkoztatás megteremtése érdekében a javaslat kimondja, hogy az elítéltet a büntetés-végrehajtási intézetben munkavégzési kötelezettség terheli. Ugyanakkor emberi jogi szempontból megnyugtató, hogy a törvénymódosítás taxatíve meghatározza, hogy kikre nem vonatkozik ezen kötelezettség. Az enyhébb végrehajtási fokozatba kerülés egyértelmű szabályozásának kidolgozása is azt a célt szolgálja, hogy a bv-intézetekben is átlátható szabályoknak és rendnek kell lennie.

Ehhez kapcsolódva pedig végezetül engedjék meg, hogy kifejezzem reményemet és egyben az emberi jogi bizottság nevében is jelezzem, hogy megérett az idő egy átfogó büntetés-végrehajtási jogszabály kidolgozására, amelyhez a mostani módosítás jó alapként szolgálhat.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage