BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő törvényjavaslatot, annak mozgásterét nyilván jelentős mértékben befolyásolja az a hagyaték, amelyet a szocialista kormány az országra hagyott, amelynek a terheit megpróbáltuk már az előző évben is felszámolni, és nyilván ennek a folytatása következik a következő években.

Mindamellett Magyarország, azt mondhatom, hogy egyedülállóként az európai, de mindenesetre a közép-európai régióban, nem engedi az államháztartás hiányát 3 százalék fölé, és mindent megtesz annak érdekében, hogy a belső gazdaság élénkítését hazai eszközökkel elérje. Ennek a gazdaságélénkítési folyamatnak egy nagyon fontos szereplője lehet a turizmus, amely, mint tudjuk, a nemzetgazdaság bruttó hazai össztermékének közel 8 százalékát adja, és több mint 400 ezer embert foglalkoztat.

Azt szeretnénk elérni, hogy a következő években is aktívan, a piaci szereplők igényeinek figyelembevételével olyan szabályozóeszközöket tudjunk hozni, amelyek segítik a hazai vállalkozásokat abban, hogy újabb beruházásokat hajtsanak végre. Sajnos ennek elég sok objektív korlátja van, többek között a hitelpiac helyzete, hiszen mára azt látni kell, hogy a bankok a turizmushoz kapcsolódó beruházások pénzügyi finanszírozását gyakorlatilag leállították. Magyarul azok a szállodafejlesztési programok, turisztikai attrakciófejlesztési programok és szolgáltatási minőségjavító programok, amelyek jórészt egyébként európai uniós források bevonásával is működhetnének, javarészt azért nem tudnak elindulni, mert az önerő előteremtése mellett nincs olyan hitelkonstrukció, amellyel a kereskedelmi bankok rendelkezésre állnának. Ezen mindenképpen változtatni szükséges a következő években, és itt elsősorban a hazai bankok pozitív hozzáállására számítunk, hiszen a foglalkoztatás terén a turizmus eddig is nagyot vállalt. Azt szeretnénk elérni, hogy a következő 10 évben az 1 millió új munkahely legalább egyharmadát ez a szektor tudja adni. Ez pedig elképzelhetetlen fejlesztések, beruházások nélkül.

Azt gondolom, hogy a következő évi költségvetés terén van is még tennivalónk a hátralévő időszakban, hiszen mindamellett, hogy a 2011-es szinten tervezi a költségvetés a jövő évi turisztikai célelőirányzat összegét, azaz valamivel több mint 10 milliárd forintban, azt gondolom, hogy a Magyar Turizmus Zrt. költségvetésének a növelése mindenképpen indokolt. Hogy miért is mondom ezt? Számok támasztják alá, konkrét számok támasztják alá, hiszen az az áldozatos munka, amelyet 2011-ben elvégzett a Magyar Turizmus Zrt. vezetése, amellyel sikerült elérniük azt és megfordítani azt a szerencsétlen trendet, miszerint a kormányváltást megelőzően 2010-ig a Magyar Turizmus Zrt. költségvetésének több mint a fele a saját működésére került felhasználásra, és csak kevesebb mint fele, közel 40 százaléka volt az, amit konkrétan marketingtevékenységre fordítottak, ez a tendencia mára megváltozott. Munkahelyek átszervezésével, létszámleépítéssel el tudta érni a Magyar Turizmus Zrt. irányító testülete azt, hogy 50 százalék fölé emelkedjen, közel 60 százalékra a közvetlenül marketingcélra elkölthető források nagyságrendje, és 40 százalék köré zsugorodjon a működési költségek szintje.

Ez azt jelentette a 2011. évben, hogy 1,2 milliárd forinttal tudta növelni a tavalyi évhez képest a marketingköltését a nemzeti szervezet, ez pedig az államháztartás számára több mint 16 milliárd forintnyi többletbevételt tudott indukálni. Azt gondolom, ez egy olyan impozáns szám, ami mindenképpen alátámasztja azt az érvet, miszerint a jövő évben több forrást kell biztosítani erre a célra. Éppen ezért be is nyújtottam a költségvetéshez egy módosító indítványt, aminek a támogatását majd tisztelt képviselőtársaimtól várom.

Kevés olyan területe van ma a nemzetgazdaságnak, ahol egy forintra jutóan ilyen jelentős bevételt lehet generálni. Ezt azzal tudja elérni a Magyar Turizmus Zrt., hogy nagyon hatékony piaci eszközökkel a 2011. évben elsősorban a külföldi vendégek beutazásának a számát tudta jelentősen megnövelni, és ezáltal a turizmusszektor bevételi szintje is jelentősen emelkedni tudott.

A másik fontos terület, ami a sport- és turizmusbizottsághoz tartozik, a sportköltségvetés, amelyben 2010-hez képest már 2011-ben is egy igen jelentős, több mint 60 százalékos növekedést tudtunk elérni. Illetve bevezetésre került 2011-ben, Európában egyedülálló módon, egy olyan társaságiadó-kedvezmény, amely a látvány-csapatsportágak terén rendkívüli támogatást tudott generálni, és ennek köszönhetően egy olyan fejlesztési időszak indul el a magyar sportban, mind létesítményfejlesztésben, mind utánpótlás-nevelésben, amelynek az eredményei a következő években igen komolynak várhatóak.

(12.40)

A sport költségének elosztása terén egy jelentős változás jön létre 2012-ben, hiszen ahogy ezt a kormány a választások előtt ígérte, 20 év után megvalósul egy egycsatornás finanszírozási rendszer, méghozzá úgy, hogy a nemzeti együttműködés kormánya társadalmasítja a sport irányítását. Hiszen a költségvetési támogatások elosztása az egyetlen megmaradó köztestületre, a Magyar Olimpiai Bizottságra lesz bízva, így a civilek dönthetnek arról, hogy a költségvetésben számukra biztosított sporttámogatásokat, amelyek érintik az utánpótlás-nevelést, az iskolai diáksportot, az egyetemi sportot, a mozgáskorlátozottak sportját, illetve értelemszerűen a versenysportot és a szabadidősportot. Ezeknek a forrásoknak az elköltése teljes egészében rájuk lesz bízva.

A következő évben szintén a 2011-es évhez hasonlóan szinten tartása tud megtörténni a sporttámogatási rendszernek. Ehhez jön az az adókedvezmény-rendszer, ahogy mondtam, ami Európában egyedülállóan öt látvány-csapatsportágban fogja megteremteni a következő években a sportgazdaságot, alakítja ki azt a klímát, amely alapján az ebben az öt csapatsportágban működő alapítványok, egyesületek képesek lesznek egy olyan tőkeabszorpcióra, amely az ő működésüket néhány év múlva már piaci alapon tudja megoldani. Tehát azt gondolom, hogy mind a két terület, ami a kormány számára fontos és kiemelt, jó költségvetési kondíciókkal rendelkezik a következő évben. Apró módosításokra természetesen még szükség lesz, ehhez kérem majd képviselőtársaim támogatását és segítségét. Köszönöm a figyelmet. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage