DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ha megengedi, néhány pontosítást és kiegészítést tennék ahhoz, amit említett. Elsőként kezdeném az Euro Plus Pacttel, tehát azért Plus, mert azok az országok is csatlakozhatnak hozzá, amelyek nem tagjai az eurózónának. Való igaz, ebben teljesen igaza van, mármint a common corporate tax base, erről szól az a pont, amit említett, ez valóban közös társasági adóalap-számítás. Tehát nem adómértékek harmonizálásáról van szó, hanem különböző európai uniós országokban legyen harmonizált az adóalap-számítás.

A kormány azonban úgy döntött, hogy mégsem csatlakozik ehhez a paktumhoz vagy egyezményhez, azért, mert attól tart, hogy egy ilyen adószámítás az első lépés ahhoz, hogy azonos szintű adó legyen, mondjuk, a társasági adónál. Tehát ez az indoka annak, amiért a kormány úgy gondolja, hogy nem célszerű ebben részt venni. Ugyanakkor említeném azért, hogy ennek a paktumnak az összes többi pontját viszont - öt pontból áll -, a maradék négy pontot maradéktalanul teljesíti a kormány, illetve a kormánypolitika része.

Akkor hadd javasoljam, hogy ebben a tekintetben azonban azt kérném, hogy akkor legyen következetes a Szocialista Párt. Tehát csak két pontot említenék. Az egyik úgy szól, hogy összhangba kell hozni a nyugdíjrendszert a demográfiai viszonyokkal, és kerek perec leírja ez a paktum, hogy korlátozni kell a korai nyugdíjaztatási rendszereket, tehát a nyugdíjaztatási sémákat, amelyek vannak. Akkor kérném azt, hogy ebben az esetben a kormány ilyen jellegű lépéseit, ami a korai nyugdíjakkal kapcsolatban van, mindannyian tudjuk, hogy milyen vitát jelentenek ebben az országban, akkor ezt támogassák. Mondhatnám tovább: ott van harmadik pontként, ha jól emlékszem, amelyik úgy szól, hogy a rugalmas munkaerőpiac. Akkor nagyon helyes lenne, hogy a másik oldalról ne kapnánk nap mint nap kérdéseket, hogy mondjuk, az új munka törvénykönyve rabszolgatörvény és hasonló.

Tehát én egy kis következetességet kérnék. Ennek a paktumnak minden lényeges pontját a magyar kormány megvalósítja, nincs ebben semmi Európa-ellenesség, egyszerűen a kormánynak van egy álláspontja, nevezetesen: mi az adóversenyben hiszünk, és tisztában vagyunk azzal, hogy maga a javaslat, a CCTB igazából az adóalapra vonatkozik, az adóalap-számításra vonatkozik, viszont úgy gondoljuk, hogy ez egy első lépés ahhoz az úthoz, amelyik már az adók egységesítését hozná.

Igaza van abban is képviselő úrnak, amikor említi, hogy húsz országban az Európai Unión belül progresszív adórendszer van. Csak arra kérném, nézze meg, hogy mely országokban nincs, tehát hol van egykulcsos adó, és akkor azt tapasztalja, hogy ezek mind kelet-közép-európai országok. És akkor szerintem el kellene gondolkodnunk, hogy miért pont ezekben az országokban van egykulcsos adó. Miért nincs a hollandoknál, vagy miért nincs a spanyoloknál? Van erre külön kifejezés, hogy posztkommunista, volt szocialista országokban. Szerintem ezért. Negyven évig benne éltek egy olyan rendszerben, ahol egyszerűen nem lehetett semmit kibontakozni, az emberek tehetsége el volt nyomva, az egész ország frusztrált attól, hogy ha előrejutott, azt nem jutalmazta semmi, inkább a fejére ütöttek. Ilyen volt ugyanúgy Litvánia, Észtország és Románia is.

Elfojtott energiák és elfecsérelt, elpazarolt energiák országa vagyunk. Nagyon büszkék vagyunk, hogyha valakinek éppen esetleg sikerül áttörni valamilyen üvegfalat, de ettől szenved az ország negyven éven keresztül, és ez az adórendszer - már többször volt róla szó - teljesítményre ösztönöz, még inkább elismeri a teljesítményt. Tudom, hogy a teljesítmény és a bér között Magyarországon nem mindig van összefüggés, sajnálatos módon Magyarország nem egy meritokratikus társadalom még, ahol az érdem szerint lehet előrejutni, az érdemet pedig elismeri mindenki. Oda is el fogunk jutni, ehhez első lépés ez az adórendszer.

Tehát javaslom figyelembe venni, amikor az a példa jön, hogy de húsz országban progresszív adórendszer van, javaslom végiggondolni azt, hogy miért van a kelet-közép-európai országokban, az egykori volt szocialista országokban egykulcsos adórendszer. Valószínűleg azért, mert olyan volt az a negyven év, amely nem tette lehetővé azt, hogy előre lehessen jutni, és úgy gondoljuk, hogy ez az adórendszer ebben segít.

Én nem mennék bele még a többi kérdésbe, ami elhangzott, megítélés, elnökség, adósság és így tovább, talán csak egyetlen gondolat. Említette a tisztelt képviselő úr, hogy biztosi munkája idején figyelemmel kísérte a magyarországi eseményeket. Csak nagyon halkan kérdezem, hogy miért nem jelezte akkor, teszem azt 2006-ban Almunia kollégájának, hogy nem visz jó útra az, ha mondjuk, az államháztartási hiány 9,8 százalék. Tehát lehetett volna szólni, hogy az biztos, hogy nem jó, hogy 10 százalékos hiány jön össze vagy majdnem 10 százalékos hiány, ennek előbb-utóbb, valamikor meglesz a következménye és kockázata.

Szóval, szerencsés lett volna, hogy ha már akkor, ahogy említette, figyelte a magyarországi eseményeket, erre is figyelt volna.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage