DR. HILLER ISTVÁN (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszonyok! Képviselő Urak! Igen tisztelt Államtitkár Asszony! A köznevelésinek mondott törvény első részének parlamenti tárgyalása lassan befejeződik. Ebből a parlamenti vitából két dolog világosan kiderül. Az első, hogy a vita, a nézetkülönbség - másfél év után első alkalommal világosan látszik - nem kormány és ellenzék között húzódik.

(15.50)

Itt felfogásbeli különbségek vannak. Az egyik felfogás a köznevelés, a közoktatás középpontjába a gyermeket, a diákot állítja, a másik elképzelés - amelynek megtestesült formája ez a törvényjavaslat - pedig az intézményt. A gyermekközpontú oktatásügynek vannak hívei az ellenzék körében, és van támogatottsága az önök kormánypárti frakciói körében. Az intézményi központú oktatásügynek a demokratikus ellenzék, a szakmai szervezetek, a szakszervezetek és a civil szervezetek jó része körében semmilyen támogatottsága nincs. Ezt fejezik ki azzal, hogy ezt a törvényjavaslatot nem az egyes paragrafusai miatt, hanem a megközelítése, a szellemisége miatt utasítják el. Ezt a törvényjavaslatot nem úgy tekintik, mint y számú paragrafus egymás melletti, egymásra épülő összegzését, hanem egy olyan megközelítésnek, amely a magyar oktatásügyet rossz irányba viszi.

Tisztelettel felhívom figyelmüket, még mielőtt elhinnék maguknak, hogy az elmúlt fél évtizedben a magyar közoktatásügy rossz irányba ment, hogy nem volt és nincs egyetlenegy olyan hazai vagy nemzetközi felmérés sem, amelyik ezt bizonyítaná. Az ellenkezője történt: a magyar közoktatásügy színvonala a rendszerváltás óta először világosan és kitapinthatóan emelkedett. A hazai és a külföldi felmérések egyaránt ezt bizonyítják.

Államtitkár asszony és munkatársai az elmúlt másfél évben sok tucat olyan felújított iskolát adtak át, amelyet a nemzeti iskolafelújítási program keretében mi terveztünk, mi kiviteleztünk, mi szereztük hozzá a pénzt, de az átadás időszakában önök voltak kormányon. Ez azonban azt mutatja, hogy a közoktatásügy parlamenti ciklusokon átívelő dolog. Hiába mondják, hogy nincs benn a háttértanulmány a törvény szövegében, amikor a háttértanulmány nem mást csinál, mint bemutatja a törvény szövegének a következményeit.

Ez a törvény, igen tisztelt képviselő asszonyok és képviselő urak, kockázat a költségvetésnek az elkövetkezendő négy évben és csőd a magyar közoktatásnak. Kockázat, mert jelenleg 315 forint körül van az euró, és az összes hitelminősítő intézet árgus szemekkel figyeli Magyarországot, hogy mit lép az elkövetkezendő két hétben, és akkor önök bevállalnak és szavazásra bocsátanak az oktatásügyben egy 700 milliárd forintos pluszt megjelenítő csomagot. Ez kockázat a költségvetésnek és kockázat a közoktatásnak. Ez csőd lesz a költségvetésnek, és csőd lesz a közoktatásnak.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage