DR. GAUDI-NAGY TAMÁS (Jobbik): Akkor folytatom. Az alapítványokkal kapcsolatosan javaslom a szabályozást úgy alakítani, hogy tudom, a Ptk. kidolgozása folyamatban van és a Ptk.-ban szabályozzuk az alapítványok teljes körű szabályrendszerét, az egyesülési jog területén pedig csak úgymond az alapvető szabályokat, és a részletes szabályokat az egyesülési jogról szóló törvényben. Mindenképpen érdemes volna harmonizálni a szabályozást, hogy ne tartson szét. Nagyon merev és nagyon rossz jelenleg az alapítványok rendszere. Például az alapító nem tudja megszüntetni az alapítványt, csak úgy, ha egyesül két alapítvány. Elindul egy nehéz kő, és ki tudja, hol áll meg, tehát egy alapítványnak nincs vége. Sok ilyen lebegő alapítvány van, megkockáztatom, hogy több ezer vagy több tízezer ilyen alapítvány is lehet.

Azonban a bírói gyakorlattal is gond van, és erre egy példát elmondanék. Jelenleg ez az ügy is Strasbourgban van. Két nemzeti elkötelezettségű közszereplő, Toroczkai László és Budaházy György pár évvel ezelőtt létre kívánták hozni a Hunnia eredeti Magyarországért megnevezésű alapítványt. A bírók jogerősen azzal az érveléssel utasították el a kérelmüket, hogy ők a közszereplésük folytán nem méltók arra, hogy az eredeti Magyarország szót használják. Ez volt az érvelés lényege, tehát abszurditások vannak a bírói gyakorlatban.

Az a kérésem, a hatálybalépést nagyon fontolja meg a kormányzat. Nagyon szép az, hogy az alaptörvénnyel együtt lépjen hatályba, de egyébként is elvesztette a kétharmados jellegét ez a törvény, ha jól vesszük ki és sima törvény lett, ezért több időt kell adni a hatálybalépésre, legalább hat hónapot, hogy ne legyen gond a joggyakorlatban.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage