HALÁSZ JÁNOS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A komáromi erődrendszer egyedülálló példája a XVI. és XIX. századi erőd-, illetve hadiépítészetnek. A nemzeti együttműködés kormányának szemében kiemelt szimbólum, hiszen a legnagyobb és legerősebb védelmi rendszer volt az Osztrák-Magyar Monarchia idején.

A kormány előterjesztésére az Országgyűlés 2011. június 14-én elfogadta a világörökségről szóló törvényt. E törvény a világörökségi helyszínek kezelése, védelme, továbbá fenntartható használatát segítő fejlesztésének növelése érdekében átlátható, tervezhető szabályozási környezetet hoz létre. Az önálló, a világörökségi helyszínek speciális státusára és különbözőségeire is figyelemmel lévő törvény jogszabályi szintre emeli az egyes világörökségi területek, valamint világörökségi várományos területek kezelési terveit, s rendelkezik a világörökségi helyszínenként kijelölésre kerülő világörökségi gondnokságról.

Ami képviselő úr kérdését illeti: a törvény úgy rendelkezik, hogy a miniszter a hatálybalépését követő egy éven belül felülvizsgálja a központhoz bejelentett helyszínek, világörökségi várományos helyszínek jegyzékébe történő felvételének indokoltságát, amely érinteni fogja a szóban forgó komáromi erődrendszert is. A történelem viharos napjai által sok funkciót betöltő erődök ma leginkább a hadikultúra emlékeinek fellegvárai. Ezeknek az értékeknek az erődöket körülölelő turisztikai látványosságokkal való összekapcsolása megtartó ereje lehet nemcsak a környéken élők, de az egész nemzet számára is.

A kormányzat minden lehetséges intézkedést megtesz annak érdekében, hogy ezután a Világörökség Bizottság a felülvizsgált jegyzékben szereplő, kiemelkedő értékekkel rendelkező magyarországi helyszíneket felvegye a világörökség jegyzékébe.

Kérem, fogadja el a válaszom. (Taps a Fidesz soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage