DR. SALAMON LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az alkotmányügyi bizottságban a felszólalók többsége, köztük magam is, aki a Kereszténydemokrata Néppárt képviseletében kértem szót, nem utasítottuk el ezt a felvetést mereven. Nem utasítottuk el, annál inkább, mivel - magam is kitértem erre - az 1878. évi V. törvénycikk, a Csemegi-kódex a büntethetőség alsó határát 12 évben jelölte meg. A problémánk tehát nem az volt a törvényjavaslattal, amit itt a jobbikos képviselőtársaink igyekeznek - idézőjelben mondom - a fejemre olvasni, mert amiket itt, most elmondtak, az nem igaz, ilyen véleményt mi nem fogalmaztunk meg, mint amire ők hivatkoznak.

A problémánk az volt a törvényjavaslattal, hogy előkészítetlen. Ennek a szabályozásnak a büntető törvénykönyvbe való bevitele, a büntető törvénykönyv ilyen irányú módosítása más összefüggések áttekintését is szükségessé teszi, a büntetések és intézkedések rendszerére is kihat. A kormány képviselője is utalt a hozzászólásában arra a bizottságban, hogy folyik az új büntető törvénykönyv átfogó áttekintése, és mint tudjuk, a jogalkotási program célul tűzte ki új büntető törvénykönyv megalkotását. Egy ilyen törvényi kodifikációs munka során a jobbikos felvetést végig lehet gondolni.

Megjegyzem egyébként, ez a javaslat nemcsak a Jobbik részéről merült fel korábban, hanem más területeken is, és a szakma képviseletében is elhangzottak olyan vélemények, hogy indokolt lenne megfontolni a büntetés korhatárának 12 évre leszállítását. (Az elnök csenget.) Mivel azonban jelen formájában előkészítetlen ez a törvényjavaslat, ezért nem támogattuk a bizottságban. (Taps a kormánypárti oldalon.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage