LAKATOSNÉ SIRA MAGDOLNA (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarországon a demográfiai helyzet a tavalyi népességstatisztikai adatok ismeretében annak a legoptimistább olvasatában sem mondható elégségesnek. Sajnos kevés gyermek születik, és ahol megszületnek a gyerekek, ott szinte biztos, hogy nem dolgoznak az édesanyák.

De vajon miért is van ez így? A válasznak bizony sok összetevője van, de egyet különösképpen szeretnék kihangsúlyozni. Manapság nincsenek könnyű helyzetben a fiatalok, és különösképpen a hölgyek, akik a családalapításban gondolkoznak. Az ifjak gyakran válaszút elé kényszerülnek, hogy a karrier vagy a családalapítás mellett döntsenek. Ha egy munkahelyről több nő is elmegy szülési szabadságra, akkor a vezetés már kismamajárványt emleget, ezért a hölgyek inkább eltitkolják vágyukat, sőt akár le is mondanak a gyermekvállalásról.

Komoly gondot jelent, hogy a nők megtalálják a megfelelő egyensúlyt a családi és munkahelyi kötelezettségeik között. Ezért olyan munkahelyekre van szükség, ahol támogatják a gyermekes családokat, és elősegítik a család, a magánélet és a munka összehangolódását. A rugalmas, családbarát munkahelyek megteremtése a munkáltatóknak egyfajta előnyt is jelentene a piaci versenyben, ahol a cél, hogy meg tudják szerezni és meg is tudják tartani a szakképzett munkaerőt, ezáltal növelhető az alkalmazottak motivációja és hatékonysága. Ezen intézkedésekből az alkalmazott és a vállalat egyaránt profitál. Míg a foglalkoztatónak gazdasági előnyöket hoz, a munkavállaló megkapja a lehetőséget arra, hogy a magánéletét összeegyeztesse a munkájával, egyszerre legyen szülő, férj, feleség és dolgozó ember.

Tisztelt Államtitkár Úr! Hogyan kívánja a kormány elérni azt a célt, hogy azok a fiatalok, akik gyermeket szeretnének vállalni, ne kényszerüljenek feltenni maguknak azt a kérdést, hogy: munka vagy család? Várom megtisztelő válaszát! (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage