OSZTOLYKÁN ÁGNES (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Egy legutóbbi európai felmérés szerint Magyarország Európa sereghajtói közé tartozik az élethosszig tartó tanulásban részt vevők arányát tekintve. A kontinens átlagához képest négyszeres, a legjobban teljesítőkhöz képest tízszeres a lemaradásunk.

A felnőttképzés célja nem csupán a korábban megszerzett ismeretek naprakészen tartása. Egyértelmű összefüggés van az élethosszig tartó tanulásban való részvétel és a foglalkoztatottság, a gazdasági növekedés között. A humántőkébe való beruházás hiányában az oktatás és ezen belül az élethosszig tartó tanulás kiemelt támogatása nélkül nincs versenyképes és fejlődő gazdaság. Még ha a kormány támogatná a közoktatás vagy a felsőoktatás megerősítését, az sem lenne elég. Szükség van különböző csereprogramokra és sokrétű felnőttképzésre.

Tisztelt Államtitkár Úr! A Fidesz-KDNP-kormány néhány év alatt több mint 10 százalékkal csökkenti az összes oktatásra szánt költségvetési kiadást. A felsőoktatásban az ingyenes képzések 40 százalékkal, a felvételiző diákok száma 22 százalékkal csökkent idén. Ezek súlyos tények.

Az LMP azonban ilyen helyzetben is fel kívánja hívni a figyelmet az egész életen át tartó tanulás társadalmi méretű szükségességének felismerésére és megvalósítására. Ez kulcsfontosságú feladat egész Európában, így Magyarországon is, ha komolyan gondolunk a versenyképes gazdaságra, a tudásalapú társadalomra és a szociális kohézióra vonatkozó vállalásainkra és célkitűzéseinkre.

Tisztelt Miniszter Úr! Sajnos a mai nap fényében szomorú aktualitása is van ezen kérdésemnek a volt köztársasági elnököt illetően: hogyan és milyen formában kíván változtatni a kormány ezen a súlyos lemaradáson? Hogyan fog nőni a különböző felnőttképzésekben részt vevők aránya? Milyen konkrét intézkedésekkel támogatja a kormány az élethosszig (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) tartó tanulást? Köszönöm szépen.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage