HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A várandósgondozás olyan komplex egészségügyi szolgáltatás, amely számos szakterület, így a szülész-nőgyógyász szakorvos, a háziorvos, a védőnő, a szülésznő és a gyermeket váró nő együttműködésén alapul. A gyermeket váró nő a társadalombiztosítás keretében az egészségbiztosítóval finanszírozási szerződéssel rendelkező szolgáltatók közül mind háziorvosát, mind pedig a várandósgondozást végző szülész-nőgyógyász szakorvosát szabadon megválaszthatja.

A képviselő úr által említetteken kívül a várandósgondozás rendjét azért is szükséges megszilárdítani, mert az utóbbi években növekszik a fokozottabban veszélyeztetett, több szövődménnyel terhelt várandósok aránya. Néhány éve stagnál, nem javul a koraszülés, a késői méhen belüli elhalás és a csecsemőhalálozás mértéke. Az országos szülészet-nőgyógyászati szakfelügyelő főorvos által szolgáltatott adatok szerint 2005 és 2008 között a várandósok 76,2 százaléka került gondozásba a 13. terhességi hét előtt. Ez azt jelenti, hogy a várandós nők 23 százaléka nem vett részt a 12. héten kötelező genetikai Down-szűrésen. Figyelembe véve azt, hogy Magyarországon a Down-betegek kiszűrési aránya 60 százalék körül mozog, jelentős eredményeket érhetnénk el ezen a területen is. Szintén az országos szakfelügyelő által szolgáltatott adat, hogy 2005 és 2008 között a várandósok másfél százaléka nem került egyáltalán gondozásra, ami mintegy 1500 gondozatlan terhességet jelent.

Tisztelt Képviselő Úr! Mindezen problémákat figyelembe véve megkezdtük a várandósgondozásról szóló jogszabályok felülvizsgálatát, és a módosítás során igyekszünk kezelni a képviselő úr által felvetett problémákat is. Köszönöm szépen a figyelmét. (Taps a Fidesz soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage