DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Mindig is voltak olyan döntések, gazdaságpolitikai döntések, amik kormányzati ciklusokon átívelő hatásúak. Az energetika területén biztos, hogy szinte csak ilyeneket találunk. Kormányok jönnek, majd mennek, és a döntéseik akár hosszú évtizedekig befolyásolják az itt élő embereket, a következő generációkat is.

Ilyenkor még jelentősebb az, hogy az országgyűlési kontroll meglegyen, a pártok képviselőit és rajtuk keresztül a nyilvánosságot is megfelelően tájékoztassák. Az elmúlt ciklusban, ha lehet így fogalmazni, az önök kormányzását megelőző 8 évben valóban szinte teljes konszenzus volt az Országgyűlésben, és egyébként a társadalom döntő többségét is meg lehetett győzni, és konszenzust lehetett teremteni például a Paksi Atomerőmű vagy a paksi bővítés témakörében.

Önök két évvel ezelőtt erről az útról letértek; önök két évvel ezelőtt ezeket a konszenzusokat, ezt a gyakorlatot felrúgták. Ennek már meg is vannak az első látható eredményei, közel egymillióan nem tudják fizetni határidőben az energiaszámláikat, mert a szociális alapú támogatásokat felrúgták. Akadályozzák a megújuló fejlesztéseket, leállították a fűtés-korszerűsítési, szigetelési pályázatokat. A hálózati fejlesztéseket gyakorlatilag leállították, a tőke menekül a hazai piacról. Ezek csak az első jelek.

Ami sokkal ijesztőbb, az, hogy önök az atomerőmű bővítése tekintetében is letértek erről az útról, márpedig nem lehet ezt önöknek, a Fidesznek és gazdasági holdudvarának a magánügyének tekintenie. Ez minimum 50 éves olyan döntés lesz, amely minimum 50 évre meghatározza a mindenkori kormányok és az itt élők jövőjét.

Miután nem tájékoztatnak minket semmiről, államtitkár úr, hiába írok írásbeli kérdéseket, semmitmondó választ kapok még azokra is, ezért csak a sajtóhírekből tudunk tájékozódni. Kérem ezért, legyen kedves tisztázni a kormány álláspontját a következő kérdésekben: kizárólag az orosz féllel folytatott-e tárgyalásokat a Paksi Atomerőmű új blokkjának építéséről a miniszterelnök és a kormány tagja? Ha nem, akkor kikkel tárgyalt még? Ha igen, miért? Szóba került-e ezeken a tárgyalásokon a magyarországi gáztározók orosz tulajdonba kerülése? Ha igen, a miniszterelnök úr vagy az ön minisztere támogatja-e ezt a szándékot? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.)

Várom megtisztelő válaszát! (Taps az MSZP padsoraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage