DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az ön szavaiból a nemzeti konzultációval kapcsolatban mintha még mindig az LMP sikertelen népszavazási kísérletének a keserű ízét lehetne kiérezni. Önök pár héttel ezelőtt arról kívántak minket meggyőzni, hogy 5 milliárd forintból írjunk ki négy olyan kérdésre népszavazást, amelyekkel kapcsolatban önök még az alkotmányos minimumszintet sem tudták megütni az állampolgári támogatást illetően. Most pedig fejenként 100 forintot sajnálnak arra, hogy 16 kérdésben kikérjük az állampolgárok véleményét. Furcsa számomra az LMP hozzáállása. Önök egyfajta bázisdemokrata pártnak tartják magukat, de mennyire demokrata egy olyan párt, amelyik úgy gondolja, hogy két választás között négyéves ciklusban nem kell kikérni az állampolgárok véleményét, nincs szükség arra, hogy a kormányzó erők ezt tudják.

Tudja, kedves képviselő úr, mi nem kormányon kezdtük el ezt a konzultációt. Az első nemzeti konzultáció akkor zajlott le, amikor a Fidesz-KDNP még ellenzéken volt, akkor mentek el a képviselőink és aktivistáink, és kérték ki az állampolgárok véleményét. A mostani konzultáció során is, tegyük hozzá, hogy az a pénz, amit erre költünk, elsősorban a postások munkabére lesz, vagy az állami tulajdonú KEKKH munkadíja. Tehát egyértelműen Magyarországon fogjuk elkölteni ezeket a pénzeket, sehol máshol.

Szóval, kicsit fura, hogy önök úgy gondolkoznak a választókról, hogy összetett kérdéseket vagy kérdéssorozat már nem lehet nekik feltenni. Szerintem pontosan önök félnek az emberek válaszaitól. Kérem, próbálja meg beleélni magát a választók, az emberek helyzetébe, és gondolja végig, hogy ezek valóban fontos kérdések-e. Hiszen ön szerint itt lényegtelen kérdésekről van szó, mint például a vállalkozások adóterhelése, a munkavállalók lehetőségei a fiatal munkavállalókra és a nyugdíjasokra is gondolván, a családosok helyzete, a közműdíjak vagy az adópolitikával kapcsolatban akár az áfa differenciálása. Ön szerint ezek nem húsbavágó kérdések, nem olyanok, amelyek kapcsán az állampolgárok véleményét érdemes kikérnünk. Én továbbra is úgy látom, hogy ez önöknél inkább a csalódottság. Úgy gondolom, hogy nem kiskorúak az állampolgárok, igenis évről évre ki lehet kérni a véleményüket.

És hogy mennyiben tudták befolyásolni a korábbi kormányzati döntéshozatalt, arra már bizonyíték és nem ígéret az eddig elfogadott alaptörvény és további törvények. Például a nemzeti konzultáció alapján nemcsak jogok, de kötelezettségek is bekerültek az alaptörvénybe. Költségvetési plafont iktattunk be oda. A családi választójog kikerült mind a választójogi törvényből, mind az alaptörvényből. A családi adókedvezményeket sarkalatos törvényben rögzítettük, mert a nemzeti konzultáció során az emberek elsöprő többsége ezt mondta. A határon túli magyarsággal kapcsolatos összetartozás szintén a nemzeti konzultáció alapján került be, a hungarikumok védelméről így született törvény, a büntető törvénykönyvben a tényleges életfogytiglan bevezetése, a jogos védelmi helyzet kibővítése. De a nemzeti konzultáció során került bevezetésre a védett kor, amely a július 1-jétől hatályos munka törvénykönyvében szerepel, vagy a gyógyszergyárakkal szembeni állami fellépés, hogy ne a drágább gyógyszert adják. De említhetném a devizahitelesek kérdését is.

Nem tud, tisztelt képviselő úr, olyan kérdést mondani, amely kapcsán egyértelmű lett volna a választóknak vagy válaszadóknak a véleménye és azzal a kormány szembement volt. De számtalan olyat fel lehet sorolni, amelyben egyértelműen megfogalmazták a támogató vagy nem támogató véleményüket az állampolgárok, és utána ez meg is történt, be is cikkelyeztük az egyes törvényekbe. Komolyan vettük az állampolgárok véleményét, mi egy komoly részvételi demokráciában hiszünk. Mi úgy gondoljuk, hogy ez a nemzeti konzultáció egy új, modern lehetőség az állampolgárok számára arra, hogy részt vegyenek a törvényhozásban. Előbb elmondtam önnek a bizonyítékokat, hogy minden egyes esetben az összes kérdés kapcsán, amit eddig feltettünk, komolyan vettük a véleményüket, és törvények születtek belőle. Éppen ezért úgy gondolom, hogy mindenképpen folytatnunk kell a konzultációt. Eddig több millió választ kaptunk már a korábbi konzultációk során, és most is a válaszadók aránya már 300 ezer környékén van.

Mi tehát nemcsak az emberekért, hanem az emberekkel együtt is szeretnénk kormányozni a következőkben is. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage