JÁVOR BENEDEK (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A napokban jelentették be újabb leányvállalat alapítását az MVM-csoporton belül a paksi bővítés előkészítő munkálataira 9 milliárd forintért. Újabb 9 milliárd forint megy el arra a beruházásra, amelynek létjogosultsága és megtérülése erősen kérdéses, ráadásul az erre elkülönített pénzek a jól bejáratott Közgép-csoportnál, illetve Mahir-csoportnál, a kormányhoz közel álló cégeknél landoltak nagyrészt az elmúlt időszakban is.

(15.50)

Teljesen függetlenül attól, hogy a paksi bővítés kérdése jelenleg nem aktuális, Magyarországnak jelen pillanatban alapvetően az energiahatékonyság növelésére, a megújuló energiaforrások terjesztésére, a káros támogatások kiváltására s mindenekelőtt egy hiteles és kiszámítható szabályozás megteremtésére kellene koncentrálnia. Ám a paksi bővítés maga is csak egy szelet. Az MVM-csoport az elmúlt időszakban hihetetlen virágzásnak indult, de ennek a virágzásnak az oka nem a gazdasági hatékonyság, hanem politikai döntés. Szivattyús energiatározót terveznek az MVM-ben 300-400 milliárd forintért, új állami mobilszolgáltató 100 milliárd forintos nagyságrendű beruházással, szlovák gáz interkonnektor a villamos energiával foglalkozó cégnél 120 milliárd forintért. Ez mind olyan forrásigény, ami elviszi az MVM-csoportban rendelkezésre álló valamennyi pénzt, és egy teljesen vegyes felvágott céget hoz létre, amely éppen csak az eredeti feladatát nem tudja teljesíteni, hogy a megújulóenergia-terjesztés (sic!), az energiahatékonysági beruházások területén hatékonyan lépjen fel.

Tisztelt Államtitkár Úr! Azt kérdezem, várható-e, hogy az MVM-csoport az eredeti rendeltetésének megfelelően a villamosenergia-rendszer tekintetében egy XXI. századi, az energiahatékonyságra, a megújuló energiaforrásokra alapozó rendszert hoz létre, vagy teljesen felesleges, jelentős közpénzt elnyelő beruházáscsomagot próbálnak végrehajtatni profilidegen módon ezzel a céggel.

Köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage