DR. LENHARDT BALÁZS (Jobbik): Köszönöm. Azért vagyok kénytelen megszólalni, mert Puskás Imre kvázi a Fidesz vezérszónokaként először kapott szót. Hát rossz az az irány, az a megközelítés, amiről beszél. Körülbelül ez olyan, mint hogy eleve olyan alacsonyra tették a mércét és a lécet, hogy ha azt leverik, akkor az úgysem jelent olyan nagy bajt, mert hát mi lett volna, ha sikerül az egy métert átugorni - hát semmi. Ennél sokkal nagyobb a jelentősége az egész kérdésnek.

A monetáris jogosítványok fontosságáról és összetettségéről egy egész egyetemi szemesztert lehetne tartani, tehát erre most semmiképp nem lesz alkalmas az idő, de ha pusztán azt a kérdést nézzük meg, hogy milyen óriási jelentősége van az alapkamat szintjének a gazdaság egésze szempontjából, akkor sem győzzük eléggé kiemelni a fontosságát, hogy mit is lehetne elérni egy valóban magyar nemzeti érdekeket szolgáló Nemzeti Bankkal a kezünkben. 2008 őszén úgynevezett válságkezelésként az akkor regnáló kormány alatt - és ennek egyetértésével - megválasztott MNB-vezetés rekordsebességgel felemelte 10 százalék fölé - 11,25 volt a csúcs - az alapkamatot. Ezzel elérték - és körülbelül egy évig, illetve kicsit több mint egy évig 10 százalék fölött volt ez a szint, amivel elérték -, hogy rekordnyereséget sikerült biztosítani a külföldi bankoknak, amelyek ahelyett, hogy az országban hitelezésre fordították volna a pénzt a vállalkozások számára, ami a gazdaság működésének elengedhetetlen feltétele, ehelyett kényelmesen ott parkoltatták, és zsebelték be a magyar adófizetői pénzekből az extraprofitot, amit semmivel nem szolgáltak meg.

(19.00)

Ilyen súlyos, közvetlenül mérhető tízmilliárdos terheket tud róni egy országra, ha nem megfelelő monetáris politikát folytat a nevében a Nemzeti Bank. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage