DR. KOLBER ISTVÁN (független): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. A módosító indítványok közül nem szeretnék hozzászólni Novák Előd 2. számú humoros módosító javaslatához, ellenben hozzászólnék az 1. és a 8. pontokhoz, amelyek ennek a furcsa törvényjavaslatnak két szempontú módosítását tartalmazzák szervezeti és működési szempontból. Sajnálatosan azonban azt gondolom, hogy az előterjesztett törvény lényegét ezek a javaslatok nem érintik, nem változtatják meg. Ennek a törvénynek az a lényege, hogy a Kulturális Alap felelőse, irányítója, kezelője Balog Zoltán miniszter úr lesz, az alelnöki posztot pedig L. Simon László tölti be, aki a törvényjavaslatot beterjesztette, vagyis hogy a döntési hatásköröket a minisztérium két vezetője kezébe koncentrálja ez a törvény, szakítva az elmúlt húsz év gyakorlatával, hiszen a Nemzeti Kulturális Alap tekintetében már az Antall-kormány idején az volt a módi, hogy ez politikasemleges intézményként működött, de ez volt az elv, ez volt a módi akkor is, amikor Fodor Gábornak, Hámori Józsefnek, Magyar Bálintnak vagy Hiller Istvánnak hívták a minisztert, mert a rendszerváltó pártok egyetértettek abban, hogy a magyar demokráciában egy ilyen intézménynek a kultúra egyetemes ügye miatt függetlenként kell működni, és nincs szükség Révai Józsefekre vagy Aczél Györgyökre.

Ez a törvény pedig ebbe az irányba viszi el a szabályozást, és hiába van Menczer Erzsébet 1. pontban megfogalmazott kis apró, ám egyébként lényegtelen módosító indítványa az intézményrendszerre és az irányító viszonyokra vonatkozóan, és ugyanígy a 8. pontban is, mert nem változtatja meg ennek a törvénynek a lényegét, azt a lényegét, hogy közvetlenül akarják kézbe venni a Kulturális Alap pénzeinek az elosztását, folytatva egy olyan sort, ami a Filmalapítvány megszüntetésével is megtörtént. Vagy ugyanezt a célt szolgálja a színházi vezetők cseréje, az is, amit legutóbb jelentett be a miniszter úr, hogy Alföldi Róbertet kívánja majd elmozdítani. Tehát nem felel meg ennek az intézményrendszernek már egy Jankovics Marcell-szerű szuverén egyéniség, szuverén személyiség. Önök szakítanak ezzel a húszéves gyakorlattal, sokat ártanak a kultúrának. Ezek a konkrét javaslatok nem alkalmasak arra, hogy helyre tegyék ennek a törvénynek a gyengéit.

A kultúra kézi vezérlése fog történni Magyarországon. Azt tudom mondani, hogy ennél már Aczél György is felvilágosultabb volt. Ez már Révai József kora, amit ez a törvény hoz, de Révai József intellektusa nélkül.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage