DR. MARTONYI JÁNOS külügyminiszter: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Egyetértek képviselő úrral, Magyarország valóban nagyon fontos döntések előtt áll. Én azt hiszem, abban is egyetértünk, hogy ezeket a döntéseket higgadtan, mindenféle elhamarkodottság nélkül, a nemzeti érdekek alapján és a lehetséges legszélesebb nemzeti egyetértéssel kell majd meghoznunk. Abban is egyetértünk, hogy az Európai Unió, Európa - ha úgy tetszik - válságban van, a válság krízist jelent, tehát fordulópontot, nem véletlenül vitatkozunk, vitatkoznak évek óta arról, hogy akkor ebből a fordulópontból merre is vezet az út.

Itt is abból kell kiindulnunk, hogy mi az alapvető magyar érdek. Mi egy erős, egy egységes, egy szolidáris és értékalapú Európában vagyunk érdekeltek. Mi elfogadjuk azt, hogy ehhez szükséges, éspedig sürgősen szükséges, vagy szükséges lett volna korábban is az eurózóna stabilitásának a megteremtése. Nem akarjuk ezt akadályozni, segíteni akarjuk, de minden körülmények között el akarunk kerülni egy olyan helyzetet, amelyben Európa kettéhasad, sőt egy olyan Európát, amelyben a tagállamoknak különböző osztályai, különböző szintjei vannak; ez semmi esetre sem lehet a mi érdekünk.

Két nagyon fontos előfeltétel: az egyik az, hogy szükség van hosszú távú gondolkodásra, és úgy van szükség hosszú távú gondolkodásra, hogy közben az azonnal megoldandó rövid távú gondjainkkal is foglalkozzunk; a kettő között kell összhangot teremteni. Sok mindent másként kell csinálnunk, ebben azt hiszem, ma már egyre szélesebb egyetértés van. Ez a másként azt is jelenti, hogy vissza kell menni a gyökerekhez, vissza kell menni Európa lelkéhez, vissza kell menni az alapvető értékekhez, függetlenül attól, hogy ezek konkrétan meg vannak-e nevezve abban a bizonyos alapszerződésben, vagy nincsenek.

Azt is, igen, fontolóra kell venni, hogy ha a krízisből a kiút nem a szétforgácsolódás, a széttöredezés, a fragmentáció irányába vezet, hanem egy egységesebb Európa irányába, akkor lehetséges, hogy valóban hozzá kell nyúlni az alapszerződésekhez. Persze, ennek lesznek nagyon fontos formális jogi feltételei - konvent, 27 ratifikáció és így tovább -, de vannak tartalmi feltételei is, és ezeket, én azt hiszem, hogy már most, a gondolkodásnak ebben a korai szakaszában érdemes leszögezni.

Az egyik ilyen nagyon fontos feltétel az, hogy tiszteletben kell tartani továbbra is az átruházott hatáskörök elvét, tehát csak az kerülhet uniós hatáskörbe, amit a tagállamok átruháznak, ráruháznak az Unióra. A másik, ezzel összefüggő, nagyon fontos tétel, és talán képviselő úrnak ezt nem kell külön mondanom - párthátterére tekintettel -, az a szubszidiaritás. A döntéseket ott kell meghozni, a legalacsonyabb szinten kell meghozni, ahol az embereket ezek a döntések közvetlenül érintik, és csak azt kell magasabb szinten, netán akár éppen uniós szinten eldönteni, ahol a döntés olyan méretű, olyan terjedelmű, olyan hatású, hogy ezen a szinten hozható meg a legjobb döntés.

Aztán van egy másik nagyon fontos feltétel, éspedig az egyenlőség, a tagállamok egyenlősége. Ez is benne van az alapszerződésben, az egy más dolog, hogy nem mindig tartják be, és ez egyben kizárja azt a bizonyos sokat emlegetett kettős mércét is, és feltételez egy tisztességes, jóhiszemű eljárást minden esetben. Aztán van még egy nagyon fontos feltétel, éspedig ez az, hogy tiszteletben kell tartani a tagállamok nemzeti identitását, ideértve az alkotmányos identitást is, mert ez Európa lényege, a sokszínűség, az értékek, a kultúrák, a nyelvek sokszínűsége, ami nélkül Európa nem lenne Európa. És a legeslegutolsó, hogy akárhova is tesszük a döntéseket, ezekhez a döntéshozatali hatáskörökhöz mindig politikai, demokratikus legitimációt kell kapcsolni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage