DR. NAVRACSICS TIBOR közigazgatási és igazságügyi miniszter: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársam! Valóban, helyesen vette észre, hogy ez a kormány máshogy viszonyul az árvízhez, mint ahogyan a szocialista kormányok szoktak, hiszen mindannyian emlékezhetünk rá: 2002 nyarán az akkori szocialista miniszterelnök nem nagyon akarta félbeszakítani a francia Riviérán folytatott nyaralását, hogy a magyarországi árvizet akár csak megnézze.

Ezzel szemben Orbán Viktor miniszterelnök ott volt végig a nehéz árvízi napokon azok mellett a közösségek mellett és azokon a gátakon, amelyek veszélyeztetve voltak, és irányította a védekezési munkát, és kezdettől fogva azon voltunk, hogy - ugyancsak ellentétben a korábbi szocialista gyakorlattal - mi valóban megtérítsük azokat a károkat, amelyek az árvíz következtében álltak elő.

Éppen ezért, hogy előrebocsássam, rögtön el is tudom önnek mondani, hogy az árvízkár esetében kárenyhítésre számíthatnak, a védekezési kár esetében pedig teljes kártérítésre. A mezőgazdasági árvíz által okozott károkra és az árvíz elleni védekezéssel összefüggő védekezési károkra bonthatjuk ugyanis az okozott károkat, illetve az elszenvedett károkat.

Összességében a védekezés és a helyreállítás költségei összesen 30 milliárd forint fölötti összeget tesznek ki. A bejelentők a kár okaként 61 százalékban az árvizet, 37 százalékban a belvizet jelölték meg, a fennmaradó kárrész 2 százalék: a védekezési kár és a menekülő vadak okozta kár.

A mezőgazdasági árvízkárok kezelésére a kárenyhítési rendszer keretén belül van lehetőség. Ellentétben az önök által működtetett kárenyhítési rendszerrel - amely alapján 2010-ben árvízkár után kárenyhítő juttatás nem volt igénybe vehető - az új agrárkár-enyhítési rendszernek részei a mezőgazdasági árvíz és a belvíz okozta károk is. Így az új mezőgazdasági kockázatkezelési szabályok alapján a mezőgazdasági árvízkárra ebben az évben már kifizethető kárenyhítő juttatás. Ennek a kifizetésnek a szabályait (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) a hazai jogszabályoknak és az uniós jogszabályoknak megfelelő módon rögzíti a magyar jogrendszer.

Köszönöm szépen, és elnézést az időtúllépésért. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage