DR. ILLÉS ZOLTÁN vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselő Úr! Ez a mostani alkalom példa lehet a jövőre nézve, lesz majd olyan idő, amikor államtitkárok - majd az én utódaim valamikor-valamikor - egymás után kapják a kérdéseket a környezetvédelem különböző részterületei, a természetvédelem és a vízügyek kapcsán, és akárhány tárca lesz, mindenütt majd válaszolni fognak ezekre a kérdésekre. Ezt azért mondtam a felvezető gondolatomban, mert szeretném mentegetni volt miniszter urat, Szabó Imre képviselő urat, azért szeretném mentegetni, mert - ne tekintse bántásnak, de - a klímaügyek nem a Vidékfejlesztési Minisztériumhoz tartoznak. Tehát a klímaügyek 2010 óta a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz tartoznak, de természetesen az átlagember és az átlagpolitikus is azt gondolja, hogy ha környezeti elem, akkor az mind Illés Zoltánhoz tartozik, és én szívesen válaszolok a felvetéseire.

Először is szeretném jelezni, hogy a klímaváltozás tekintetében legalább háromfajta stratégia az, amit követ a magyar kormány. Egy az alkalmazkodás stratégiája, és el kell mondanom, hogy már az előző kormányzati időszakban születtek döntések, majd a mostani kormányzat időszakában például a tiszaroffi tározó beüzemelése azt eredményezte, hogy alkalmazkodunk a hirtelen lezúduló árvízhez, megtartjuk a vizet, amennyire lehet. Ilyen tározóterekből még többet kellene építeni, de Tiszaroff pont alkalmazkodás, és arról szól, hogy átnyúlik egyik ciklusról a másikra ez a dolog.

A másik a csökkentés. A klímaváltozást, ahogy volt miniszter úr nagyon okosan és helyesen mondta, többek között az emberi tevékenység okozza leginkább a tudomány mai állása szerint. Ami azt jelenti, hogy a közlekedésben, a lakossági fűtésben, az ipar tekintetében kell csökkenteni a levegőszennyezést.

Az Európai Unió 2014-20 közötti pénzügyi időszakában az a tervezés történik a részünkről, hogy például az autóbuszok cseréje eredményezze a városi tömegközlekedések megújítását, nemcsak Budapesten, vidéken is, de a levegőszennyező-anyagok kibocsátásának csökkentését is.

A hatékonyság tekintetében ez a kormány is használta az európai uniós pénzeket a házak és háztartások energiahatékonyságának növelése érdekében.

Köszönöm szépen.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage