SUHAJDA KRISZTIÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A kunsági borvidék mentette meg az ország szőlőtermesztését a filoxéravész idején. Most a filoxéránál is nagyobb veszély fenyeget, ez pedig a külföldi dömpingáru, a silány minőségű olcsó importbor.

Fontos, hogy a magyar szőlő-termőterületet megvédjük az ellenőrizetlenül beáramló külföldi, főként olasz bortól, ami letöri a szőlő és a bor árát, emiatt a termelőket nehéz helyzetbe sodorja. Az olasz bor ára jelenleg 33 eurócentre süllyedt, ezzel egy időben a szőlő felvásárlási ára, ami a korai fajtáknál még 150-160 forint is volt, 70 forintra, azaz több mint felére esett vissza, ellehetetlenítve a helyi gazdákat. Ezen az áron nem éri meg a szőlő termelése, így nemcsak a szőlőtermelés szűnik meg, hanem a fiatalok külföldre vándorlásával a vidék is elnéptelenedik. Sok helyen a felvásárlók már át sem veszik a szőlőt.

Fazekas Sándor miniszter urat kérdezve a mezőgazdasági bizottsági meghallgatásán, azt a választ kaptam, hogy az olasz borral semmi dolguk, és egyébként is jó minőségű. Javaslom miniszter úrnak, hogy előbb kóstolja meg a 9 vagy 10 alkoholfokú olasz bort, és úgy mondjon véleményt, vagy vizsgáltassa be az Országos Borminősítő Intézettel és kérjen hivatalos állásfoglalást, de borászként én is állok rendelkezésére ez ügyben. Ha valós vidékfejlesztési programot kívánnak végrehajtani, akkor ezúton kérem a kormányt, hogy szabályozza az egyébként is kétes eredetű olasz bor importját.

Tisztelt Államtitkár Úr! Milyen lépéseket kíván tenni a kormány az ügyben, hogy a szőlőtermelőket ne tegye tönkre a külföldi bor beáramlása? Van-e kormányzati akarat a borimport szigorítására legalább időszakosan? Mire számíthatnak a kilátástalan helyzetbe került szőlőtermelők?

Várom érdemi válaszát. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage