ZSIGÓ RÓBERT földművelésügyi minisztériumi állam­titkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! Többórás vitán vagyunk túl, én egyrészt itt a végén néhány percben rabolnám csak az idejüket, beszél­nék arról a sokrétű vitáról, amelyben nagyon sok­fajta téma előkerült, és erre, ha megengedik, akkor reagálnék, mert azt gondolom, hogy az ellen­zéki képviselők, leginkább a szocialista képviselők nyíl­ván azért mondták ezt ilyen sokszor el, mert reak­ciót kérnek erre. Másrészt természetesen beszél­nék a törvényjavaslattal kapcsolatban is, amiről meg­látásunk szerint egyébként a legkevesebb szó esett ebben a vitában.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Ország­gyűlés! Több ellenzéki, hogy egészen igazságos legyek, szocialista képviselő sorolt számadatokat az el­múlt időszakról, statisztikai adatokat 2009-től 2013-ig különböző témákban, és több képviselő el­mondta, beszélt az elmúlt hat év kormányzásáról és még több ellenzéki képviselő beszélt a rezsi­csök­kentésről. Akkor szerintem érdemes itt, a vita végén tiszta vizet önteni a pohárba ezzel kapcsolatban, már­mint az elmúlt hat esztendő kormányzásáról, illetve a 2010-es állapotokról, merthogy ez sokszor szóba került.

(13.20)

Tisztelt Elnök Úr! Engedje meg, hogy azt mondjam a szocialista képviselőknek, hogy 2010-ig ők kormányozták az országot, és 2010-ben úgy vettük át a kormányrudat, hogy Magyarországot Görögországgal egy lapon említették mindenhol, és a csőd szélén tántorgott az ország. Óriási IMF-hitel terhét nyögtük, kiszolgáltatottá tették az államot, az önkormányzatokat és a családokat is, hiszen eladósodott az állam, az önkormányzatok is ‑ akikért most aggódtak ‑ eladósodtak, és a családokat devizahitelek terhei sújtották, a magyar gazdaság pedig túlzott­deficit-eljárás alatt volt. Ez az a helyzet nagyon röviden összefoglalva, amely valóban arról szól, hogy milyen állapotban volt hat esztendővel ezelőtt az ország.

Ehhez képest, tisztelt ellenzéki képviselők, az elmúlt közel hat évben az emberekkel együtt olyan helyzetet teremtettünk, amelyben az IMF-hitelt idő előtt visszafizettük (Dr. Tóth Bertalan: A 3000 milliárdos magánnyugdíjpénztárból.), Magyarországot a túlzottdeficit-eljárás alól kimentettük, az állam eladósodottsága csökkent, az önkormányzatok adósságát rendeztük, a devizahitelek pedig megszűntek Magyarországon, Azzal szemben, amit 2002 és 2010 között a Gyurcsány-Bajnai-kormányok csináltak, be­vezettük a családi adórendszert, munkahelyteremtéssel foglalkozunk ‑ mert azt gondoljuk, hogy az embereknek munkájuk kell legyen ‑, nagyságrendekkel többet költünk a gyermekétkeztetésre, mint önök.

Ha már ennyit beszéltek a rezsicsökkentésről, igen, az ígéreteikkel ellentétben önök tizenötször emelték a gáz árát, kétszeresére a villanyáramét, háromszorosára pedig a gázét. Ezzel szemben ‑ önök Németh Szilárd urat emlegették sokszor ‑ a kormány egyébként Németh Szilárd képviselő úr óriási munkájával együtt csökkentette a családok terheit, csökkentek a családok rezsiköltségei. Ma mindenféle statisztika alapján egy átlagkeresettel rendelkező családnak 100 ezer forinttal kevesebb a terhe. Ha már ennyit emlegették az elmúlt öt esztendőt, azt gondoltam, tisztelt elnök úr, hogy itt a vita végén erről is érdemes néhány szót szólni.

Egyébként a vitára visszatérve, V. Németh Zsolt államtitkár úr a vita addigi szakaszában megtett felszólalásokra reagált, én ezzel kapcsolatban két dolgot szeretnék csak említeni. Kiss László képviselő úr beszélt a szelektív hulladékgyűjtés fontosságáról és arról, hogy ebben az ügyben előre kell lépni. Igen, V. Németh Zsolt államtitkár úr is a válaszában azt mondta, hogy ezzel egyetértünk, és tesszük is a dolgot, egyébként a mostani törvényjavaslat is tesz errefelé lépéseket, hogy valóban erősítsük a szelektív hulladékgyűjtést.

Gúr Nándor képviselő úr nagyon sok mindenről beszélt ‑ ebbe nem akarok belemenni ‑, az önkormányzatok finanszírozásáról, a hulladékgazdálkodásról. Én mint volt városvezető, polgármester ebben gyakorlati tapasztalattal is rendelkezem, de azt gondolom, ezzel a témával nem akarom húzni most az időt. Gúr Nándor szó szerint azt mondta, hogy nem mondani kell, hanem csinálni. Tisztelt Képvi­selő Úr! Az előttünk fekvő törvényjavaslat éppen arról szól, hogy csináljuk azt, amit egyébként V. Németh Zsolt államtitkár úr a vita elején elmondott, hogy a rezsicsökkentés vívmányait megőrizzük, amelyről ez a javaslat szól, hogy a lehető legkevesebb hulladék ártalmatlanítása történjen meg lerakással, hogy az Európai Unió által előírt hasznosítási célok teljesüljenek, és hogy egy kiszámítható ellátásbiztonságot tudjunk biztosítani ezen a területen.

Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! A hulladékról szóló törvény általános vitájának a végén én is azt kérem, hogy támogassák azt, hogy ezen célok, amelyekről a vita elején és a vita közben is beszéltünk, minél hamarabb életbe léphessenek. Kérem, hogy támogassák a törvényjavaslat elfogadását. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage