DR. HADHÁZY ÁKOS (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Államtitkár Úr! Ónodi-Szűcs állam­titkár úr nemrégen úgy értékelte az első évét, hogy elégedett a béremelésekről szóló megállapodással. Ebben viszont biztosan nem osztoznak azok a védőnők, akik ezúttal is kimaradtak a béremelésből, miközben az alapellátásban dolgozó védőnők is főiskolai végzettségű egészségügyi szakdolgozónak számítanak. A szakellátásban dolgozókkal szemben nem kerülhettek be a szeptemberben hatályba lépő egészségügyi szakdolgozói bértábla hatálya alá.

A fizetési különbségek eddig is jelentősek voltak, egy diplomás pályakezdő védőnő alapbére bruttó 122 ezer forint, egy szintén főiskolát végzett pályakezdő ápolónőé eddig 163 ezer forint volt, a béremelés után viszont a különbség tovább nő.

(15.50)

A kormány ugyan júniusban döntött arról, hogy a védőnői finanszírozás emelésére kétmilliárd forint pluszforrást biztosít, ennek azonban csak a töredéke jutott a védőnőkhöz. A fejenként beígért 30-35 ezer forintos kiegészítés helyett alig pár ezer forintot kaptak, ugyanis a kormányrendelet szerint 12 százalékot kellett kötelezően kifizetni bérkiegészítésként. A körzet nagyságától függően ez 1600-5600 forintot jelentett. Hiába kaptak azonban újabb ígéretet az EMMI-től, hogy a teljes összeget megkapják, az újabb kormányrendelet sem rendezte a helyzetet. Volt, akinek ugyanannyi maradt a fizetése, és bizony Szekszárdról eljutott hozzánk olyan információ, ahol az a nagyon szép dolog jött ki, hogy a béremelés után még csökkent is a fizetése a védőnőknek. Ez utóbbi esetben hiába kapták meg az első körben a nekik jutó összeget, az újabb kormányrendeletet már úgy értelmezte a munkáltató, az önkormányzat, hogy csak a kiegészítést kötelező megadni a dolgozóknak, a korábbi viszont elvonható.

A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara védőnői tagozata is jelezte, hogy teljes a káosz a kifizetések körül. Az önkormányzatok máshogy értelmezik a jogszabályokat, és továbbra sem érkezik meg a védőnőkhöz a beígért összeg. A kétmilliárd forint tehát csak ígéret maradt, mint ahogy az egészségügyi bértábla kiterjesztésére sincsen szándék. Hiába lett hungarikum ‑ ugye, hungarikum lett a védőnői hálózat, egyébként joggal, a százéves magyar védőnői szolgálat ‑, a szimbolikus elismerésen túl nem tettek önök semmit a több mint ötezer védőnő valódi anyagi megbecsülése érdekében.

A kérdésem, hogy a minisztérium adatai szerint hány védőnő nem jutott hozzá az őt megillető bérkiegészítéshez, és mikor szüntetik meg az alap- és szakellátásban dolgozók fizetése között különbséget, mikor emelik be a védőnőket is az egészségügyi szakdolgozói bértábla hatálya alá. Köszönöm szépen. Várom a válaszát.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage