DR. VAS IMRE, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tájékoztatom az Országgyűlést, hogy az elfogadott házszabálytól eltérés értelmében a tegnapi nap a Törvényalkotási bizottság megtárgyalta az egyes pénzügyi és gazdasági tárgyú törvények módosításáról szóló T/13159. számon benyújtott törvényjavaslatot, és ahhoz a bizottság 25 igennel, 7 nem ellenében, tartózkodás nélkül összegző módosító javaslatot valamint jelentést nyújtott be. Az összegző módosító javaslat a Törvényalkotási bizottság 1. ponttal jelölt kormánypárti javaslatait, valamint a 2. ponttal jelölt, ugyancsak kormánypárti javaslatok jelentős részét tartalmazza. Ezek egyrészről szövegpontosító, jogtechnikai módosításokat tartalmaznak és részben érdemi módosításokat is.

Először arról szólnék, hogy a háttéranyagnak egyetlenegy pontját sem támogatta a Törvényalkotási bizottság. Itt elsősorban az MSZP által benyújtott módosításokról szólnék. Az MSZP ‑ úgy láttuk a módosító javaslatok alapján ‑ nem ért egyet azzal, hogy a társasági nyereségadót ‑ kétkulcsos, 19, illetve 10 százalékos társasági nyereségadót ‑ 9 százalékosra csökkentsük, valamint nem értett egyet azzal, hogy a munkáltatót terhelő, a bérek után fizetendő 27 százalékos adót a jövő évre 22-re, az azt követő évre pedig 20 százalékosra csökkentsük. Ezt a kormánypárti képviselők igazából nem is tudták mire vélni.

Az 1. számú kormánypárti módosító javaslatot teljes egészében támogatta a többség, a 2. számúnál pedig a 1., 6., 15. és 20. pontokat támogattuk.

A bizottsági ülésen jelen lévő Tállai államtitkár úr megnyugtatóan válaszolt a felmerülő kérdésekre. A kormánypárti képviselők azt meghaladóan, hogy nem tudták mire vélni, hogy az MSZP miért nem ért egyet a módosító javaslatokkal, nem elmondva, de legfőként az fogalmazódott meg a képviselőkben, hogy az idei három adócsökkentési csomag ‑ egyrészt az, amit a tavasz végén, nyár elején fogadtunk el, másrészt az, amit kedden fogadtunk, harmadrészt pedig az előttünk lévő törvényjavaslat ‑ egy olyan adócsökkentést fogalmaz meg, kíván törvénybe iktatni, ami az én emlékeim szerint Magyarországon még nem történt meg.

(9.20)

Ugyan a Törvényalkotási bizottságban sem tartozott közvetlenül a témához, de államtitkár úr válaszolt arra az álhírre, hogy az Erzsébet-utalványok után kell-e adóbevallást készíteniük a nyugdíjasoknak vagy sem. Államtitkár úr megnyugtatta a bizottság tagjait, hogy aki ezt elterjesztette, az egy téves adóértelmezésből indult ki, és a nyugdíjasoknak a karácsony előtt vagy még az idén kézhez veendő Erzsébet-utalványok után sem adózniuk nem kell, sem adóbevallást nem kell készíteni.

Összességében úgy gondoljuk, hogy dicsérendő a kormány lépése, amivel az adócsökkentést kívánja bevezetni. Örülünk annak, hogy ebben a partnerekkel is teljes mértékig sikerült megállapodni. Ez az ország versenyképességének javítását szolgálja. Kérem képviselőtársaimat, hogy támogassák a törvényjavaslat elfogadását, mert ez az ország fejlődésének az egyik záloga. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage