POGÁCSÁS TIBOR belügyminisztériumi állam­titkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, el­nök úr. Tisztelt Országgyűlés! A minősített adat vé­del­méről szóló törvény 2010. április 1-jével fel­vál­totta az államtitokról és a szolgálati titokról szóló tör­vényt, valamint a Nemzeti Biztonsági Felü­gye­let­ről szóló törvényt. A 2010. április 1-jétől hatályos új jogszabály alapjaiban kodifikálta újra a minősített ada­tok védelmének magyarországi struktúráját, meg­teremtette a minősített adatok védelmének egy­séges jogszabályi és intézményrendszerét, és egyúttal eleget tett a legfontosabb jogharmonizációs köte­le­zett­ségeinknek.

A minősített adat védelméről szóló törvény meg­alkotását indokolta az államtitokról és a szolgálati titok­ról szóló törvény átfogó felülvizsgálatának szük­sé­gessége, mivel hiányoztak a külföldi, így a NATO, valamint az EU és a nemzeti minősített adatok védel­mére vonatkozó szabályok. Az EU-csatlakozásunk óta módosított normák átvételére, valamint az ehhez szükséges jogintézmények, így a nemzeti személyi és telephelybiztonsági tanúsítványok, nemzeti iparbiz­ton­sági rendszer bevezetésére nem került sor. A minősített adat védelméről szóló törvény 2010. áp­rilis 1-jei hatálybalépésével azonban megteremtette a kétoldalú titokvédelmi megállapodások meg­kö­té­sé­hez és alkalmazásához szükséges jogi alapokat, és így megkezdődhetett hazánk e téren tapasztalható el­ma­ra­dásának felszámolása.

Ennek megfelelően hazánk a Szlovák Köz­tár­sa­sággal, a Lengyel, a Cseh Köztársasággal, a Lett Köz­társasággal, a Francia Köztársasággal, az Osztrák Köztársasággal, a Macedón Köztársasággal, az Albán Köztársasággal, a Belga Királysággal, a Ciprusi és az Olasz Köztársasággal kötött a minősített adatok cseréjéről és kölcsönös védelméről szóló, törvényben már kihirdetett egyezményt. Több ország esetében a hasonló egyezményekkel kapcsolatos tárgyalások már lezárultak, az egyezmények végleges szövegének megállapítása folyamatban van.

A minősített adat védelméről szóló törvényben foglaltak végrehajtása, Magyarország nemzetközi kötelezettségvállalásainak teljesítése, továbbá a mi­nő­sített adatok cseréjével és kölcsönös védelmével tör­ténő szorosabb együttműködés biztosítása miatt azonban indokolt a további szerződések megkötése. Az egyezmények létrehozását azért tartjuk in­do­kolt­nak, hogy Magyarország részt vehessen a minősített adatok cseréjével járó nemzetközi biztonsági együtt­mű­ködésekben, amely cél elérése érdekében elen­ged­hetetlen a minősített adatok védelmét biztosító kétoldalú megállapodások megkötése. A bilaterális egyezmények szövegének megállapítására és a tár­gya­lások megkezdésére a felhatalmazást a minősített adatok védelméről szóló nemzetközi szerződések előkészítéséről és létrehozásáról szóló minisz­ter­el­nöki határozatok adták meg.

A minősített adat védelméről szóló törvény alapján megkötött kétoldalú megállapodás szerint a Horvát Köztársaság, az Oroszországi Föderáció, a Mon­tenegrói Köztársaság és a Spanyol Királyság minősített adatai védelmének felügyeletét is ellátja a jö­vő­ben a Nemzeti Biztonsági Felügyelet. Az egyez­mény értelmében Magyarország kötelezettséget vál­lal arra, hogy az egyezmények keretében a kicserélt vagy keletkezett minősített adatok számára védelmet nyújt, biztosítja az egyezményekben foglalt nemzeti minősítési szintek egymásnak történő meg­fe­lel­tet­he­tő­sége alapján. A kölcsönös védelem biztosítása ér­de­kében folytatott biztonsági együttműködés kere­té­ben a hatáskörrel rendelkező biztonsági hatóságok kezelik az egyezmények keretében átadott minősített ada­tokat, tájékoztatást és segítséget nyújtanak egy­más­nak, elismerik egymás személyi és telep­hely­biz­ton­sági tanúsítványait, valamint szükség esetén a minő­sített adat kezelése ellenőrzése céljából láto­ga­tá­sokat bonyolítanak le.

Magyarország és a Horvát Köztársaság között a minősített adatok cseréjéről, kölcsönös védelméről szóló egyezményt a szerződő felek 2016. július 10-én, a Magyarország és az Oroszországi Föderáció között a minősített adatok kölcsönös védelméről szóló egyezményt a szerződő felek 2016. szeptember 7-én, a Magyarország és Montenegró között a minősített adatok cseréjéről és kölcsönös védelméről szóló egyezményt a szerződő felek 2016. október 6-án, a Magyarország és Spanyolország között a minősített adatok cseréjéről és kölcsönös védelméről szóló egyez­ményt pedig a szerződő felek 2016. június 15-én írták alá Budapesten. A nemzetközi szerző­dé­sek­kel kapcsolatos eljárásról szóló törvény szerint az egyez­mények kötelező hatályának elismerésére az Országgyűlés adhat felhatalmazást, ezért az aláírást kö­ve­tően a belügyminiszter benyújtotta a tisztelt Ház­nak az egyezmények kihirdetéséről szóló tör­vény­javaslatokat.

Kérem a tisztelt Házat, hogy az egyezmények rati­fi­kálását, a megkötéshez szükséges hozzájárulást adja meg. Köszönöm szépen. (Taps a kor­mány­pár­tok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage