SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A kormány állítása szerint a rendszerváltás óta nem állt ilyen jól a költségvetés, az év elején még nem volt ekkora költségvetési többlet, mint most. Az év első két hónapját 180,4 milliárd forintos többlettel zárta az államháztartás. Ha valóban olyan jó és stabil a költségvetés helyzete, ahogy azt a kormány állítja, akkor ezt az embereknek is érezniük kellene. Ma a javuló átlagbér ellenére sokan nem érzik a béremelkedés hatását, mivel nincs általános béremelés, a nyugdíjasok pedig még kevésbé érzik a bőrükön a gazdasági helyzet állítólagos javulását. A nyugdíjasok ma mindössze 1,6 százalékkal, átlagosan 2 ezer forinttal kapnak többet, mint tavaly, miközben az MNB előrejelzése szerint 2,6 százalékos infláció várható az idén.

Az LMP szerint a kormány nem ülhet a nyugdíjasok pénzén, és a novemberi kompenzáció helyett már most meg kellene emelni a nyugdíjakat az inflációs előrejelzéseknek megfelelően. Azt látjuk, hogy a kormány politikai érdekből akarja visszatartani a nyugdíjemelést novemberig, hogy akkor a nyugdíjprémiummal együtt egy nagyobb összeget adhasson a nyugdíjasoknak a választások előtt. Ezért szavazta le a törvényjavaslatomat, amely előrehozta volna a kifizetést. (Dr. Szél Bernadett: Szégyen!)

A nyugdíjasoknak ugyanis most van szükségük az emelésre ahhoz, hogy ne csökkenjen a nyugdíjuk értéke. Azt tapasztalják, hogy miközben az árak emelkednek, a nyugdíjuk kevesebbet ér. És akkor még nem beszéltünk azokról, akik a minimál­nyug­díjat kapják, aminek összege jövőre tizedik éve lesz 28 500 forint.

Ennek 50 ezer forintra emelésére is javaslatot tettem, de ezt is leszavazták, arra hivatkozva, hogy macerás lenne, mert túl sok törvényt kéne átírni emiatt.

Azt kérdezem, miért nem támogatja a kormány, hogy már most korrigálják a nyugdíjakat. Várom válaszát. (Taps az LMP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage