DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt 16 év során sohasem jelentkeztek annyira kevesen természettudományos képzésre a felsőoktatásban, mint az idén. Az elmúlt években a pusztán demográfiailag indokoltnál nagyobb mértékben csökkent a felsőoktatásba felvett hallgatók létszáma, a fogyatkozás a legtöbb képzésen megfigyelhető. Ugyanakkor az informatikai képzések mellett a természettudományos szakokon a leginkább szembeötlő. 2017-ben alig 5700-an voltak, szemben a tavalyi, szintén meglehetősen alacsony 7 ezres létszámmal. Az összképet tovább árnyalja az a tény, hogy a felvételi jelentkezésüket beadó diákoknak csak kevesebb mint fele kezdi meg a tényleges képzést a kiválasztott egyetemen. Számolnunk kell továbbá a nagymértékű lemorzsolódással, hiszen nagyon sokan ott hagyják az intézményüket, más képzést választanak, vagy ahogy ez egyre jellemzőbbé válik, külföldön folytatják tanulmányaikat, más országok egyetemein mennek mester-, illetve doktori képzésre.

Mindez a kormány szakpolitikai stratégiájában megfogalmazott tervének dacára történik, amely célul tűzte ki, hogy a tudományterületek esetében a természettudományos szakok népszerűségét növeljék. A program bukását és a kormányzat oktatási területen való sokadik kudarcát egyértelműen bizonyítja, hogy a felvettek száma 2015-ben még a 2009-es szintet sem tudta elérni. A folyamat kimenetele nem lehet tehát más, mint folyamatosan romló eredmények a nemzetközi felméréseken, ahogy azt a PISA esetében is láthattuk, illetve az egyetemekre bekerülők igencsak egyenetlen felkészültsége is mutatja.

Mindezek alapján kérdezem államtitkár urat, mit kíván tenni a kormányzat a természettudományos szakok népszerűségének növelése érdekében. Várom érdemi válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage