MESTERHÁZY ATTILA (MSZP): Nagyon szépen köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Volt már róla szó, mind a két hozzászóló, Gúr Nándor és jobbikos képviselőtársam is beszélt erről, de fontos még egyszer hangsúlyozni azt, hogy az az irány, államtitkár úr, amibe a szakképzést akarják vinni, egészen biztos, hogy nem a jövőbe mutató irány.

Hiszen talán úgy fogalmazott képviselőtársam a Jobbikból az imént, hogy ilyen modern biorobotokat akarnak csinálni a munkaerőből, miközben a világ abba az irányba halad, hogy alkalmazkodni képes munkaerőt kell képezni. Ehhez viszont egészen biztosan nemcsak a szakmai tárgyak, hanem az egyéb más tárgyak is szükségeltetnek, nem is beszélve az informatikáról vagy éppen a nyelvtudásról, hiszen ma már nagyon nehéz úgy munkát vállalni, hogy az adott munkavállaló ne beszéljen valamilyen nyelvet.

(15.30)

Magyarul az, hogy tovább butítsák a tananyagot ebből a szempontból, és csak arra koncentráljanak, hogy éppen egy adott pillanatban melyik gazdasági szektor milyen munkaerőre vágyik, szerintem csak egy rövid távú megoldás tud lenni, hosszú távon egészen biztosan nem szolgálja az ország érdekét. És a ver­senyképességi mutatószámokból a nem kellően fel­ké­szült munkaerő az első számú versenyképességi hát­ránya, ha szabad így fogalmazni, Magyarországnak.

Tehát ezt egy kicsit komolyabban kellene venni, mint hogy éppen ad hoc módon melyik cég hány hegesztőt keres valamilyen munkához. Ennél sokkal hosszabb távúan kell gondolkodni, és úgy látom, hogy ebben a kamarai együttműködés sem hozza meg a megfelelő eredményt és hatékonyságot. Tehát magyarul, a közismereti tárgyakba is igenis kell időt, energiát fektetni, hogy egy alkalmazkodni tudó és az élethosszig tartó tanulásban részt venni tudó munkaerő legyen Magyarországon. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage