DR. SELMECZI GABRIELLA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő törvényjavaslat történelmi jelentőségű. A kormány már 2010 óta következetes lépésekkel segíti az egészségügy talpra állítását, ennek a következetes munkának érkeztünk egy nagyon fontos mérföldkövéhez a mai napon.

Elkötelezettek vagyunk az egészségügyi dolgozók és orvosok munkájának megbecsülése mellett. Ezt az elvet követtük már a koronavírus-járvány előtt is, most, a járvány idején pedig még inkább szeretnénk kifejezni megbecsülésünket. Tisztában vagyunk az orvosok és az egészségügyben dolgozók jövedelmi viszonyaival, mindemellett elismerjük áldozatos munkájukat, az egészségügyi ellátás nyújtásából rájuk nehezedő fokozott felelősséget.

Tisztában vagyunk azzal is, hogy a súlyosbodó járványhelyzet egyre nagyobb nyomást helyez a szakmára, mivel nem lehet számítani a vakcinára a jövő év közepénél hamarabb. Az elkövetkezendő hét-nyolc hónapban a kórházak még nagyobb nyomás alá kerülhetnek. Célunk, hogy a magyar lakosság a lehető legjobb egészségügyi szolgáltatásban részesülhessen. A magyar orvosok helytállásának köszönhetően Magyarország eddig sikeresen küzdött meg a koronavírus-járvánnyal. Ezúton is szeretnénk megköszönni a magyar orvosok kitartó munkáját és a Magyar Orvosi Kamara közreműködését a törvény kidolgozása során.

Az Orvosi Kamara világossá tette, és a kormány egyet is értett vele, hogy az orvosok emberfeletti munkáját jutalmazni kell, el kell ismerni. Most összefogásra van szükség. Ez az a pillanat, amikor az orvosok bérében áttörő erejű javulást lehet elérni, ezért is üdvözöljük a soha korábban még nem látott mértékű béremelést tartalmazó javaslatcsomagot. Az előttünk fekvő javaslatnak köszönhetően az orvosok átlagbére, ha 2010-hez viszonyítunk, akkor mintegy két és félszeresére fog nőni. Míg egy nyolcéves jogviszonnyal rendelkező szakorvos 2010-ben havi 280 ezer forintot keresett, a javaslat szerint a következőkben 772 ezer forintra fog nőni a bére.

A miniszter úr az expozéban részletesen felsorolta, hogy 2023-ra mekkora lesz a bére egy kezdő orvosnak, illetve egy 41 évet a szakmában eltöltött orvosnak. Ebbe a javaslatba egy nagyon fontos és szintén nagyon jelentős változás is bekerül, ez pedig a hálapénz kivezetése. Erről is megállapodás született a Magyar Orvosi Kamara és a kormány között.

Az újonnan belépő egészségügyi dolgozók próbaideje legfeljebb négy hónap lehet, ez is fontos lehet számukra, és ami még fontos, hogy végkielégítés viszont legalább három év munka után jár, ha nem a dolgozó mond fel. Ez is egy pozitív változás, hogyha egy kicsit a részleteket nézzük. A javaslat rögzíti továbbá az egészségügyi szolgálati jogviszony fogalmát, és ezenkívül összeférhetetlenségre vonatkozó rendelkezéseket is tartalmaz.

Fontosnak tartom megemlíteni a sorok között olvasva, hogy ha olyan magyar honfitársunk van, aki orvosként külföldön dolgozik, akkor természetesen a külföldön eltöltött évek is bele fognak számítani ebbe a bértáblába. Tehát érdemes lesz a külföldön dolgozó orvosoknak számolni, hogy megéri‑e hazajönni ‑ szerintünk egyre inkább.

Az elmúlt időszakban már számos olyan intézkedés történt, amely az egészségügyben dolgozók anyagi és erkölcsi megbecsülésének növekedését szolgálja, tehát nemcsak az orvosokét, hanem a többi egészségügyi szakdolgozóét is. Az erre irányuló lépések egyike volt a még 2012 és ’13-ban, két lépcsőben végrehajtott béremelés is. Az egészségügyi szakdolgozók átfogó béremelési programja jelenleg is zajlik, tehát párhuzamosan a most beterjesztett javaslattal, legközelebb 2020 novemberében lesz béremelés, és 2022-re egy ápoló átlagosan két és félszeresét fogja keresni annak, mint a béremelési program előtt.

(10.50)

A kormány és a Fidesz-KDNP-frakció minden olyan béremelést támogat, amelynek megvan a gazdasági fedezete, és amely mögött a magyar gazdaság növekvő teljesítménye áll.

Az egészségügyi ágazati vezetés az elmúlt években az ország gazdasági teljesítőképességének figyelembevételével mindent megtett, hogy javítsa az egészségügy helyzetét. Folyamatosan pótoljuk a baloldali kormány idején egészségügytől elvett pénzeket. Országszerte felújítjuk a kórházakat és rendelőket, és, amint erről beszéltünk többször, elindítottuk az egészségügyi dolgozók béremelését.

Jelentősen nő ‑ gondolom, az intézkedések hatására ‑ az orvosi pályát választók száma is. A megszerzett orvosi oklevelek száma évi 1000-ről 1600 fölé emelkedett. Mindeközben, ahogyan azt miniszter úr is az expozéjában elmondta, folyamatosan csökken az elvándorló orvosok száma. Soha ennyien nem dolgoztak még orvosként Magyarországon. 2019-ben a dolgozó orvosok száma 41 282 fő volt, ami 2010-hez képest több mint 7000 fős emelkedés.

2010 óta az egészségügyi szakdolgozók bére, ha a mostanit nézzük, már a duplájára emelkedett. Nézzünk egy példát! Míg egy 5 éves jogviszonnyal rendelkező, OKJ-s végzettségű ápoló 2010-ben havi 159 ezer forintot keresett, addig most 355 ezer forintot keres, novembertől pedig ez az összeg már 430 ezer forint. A mentőszolgálatnál átlagosan 67 százalékos béremelés történt 2016-2018 között. 170 ezer egészségügyi dolgozó részesült idén az 500 ezer forintos rendkívüli juttatásból, melynek fedezetére 101 milliárd forintot fordítottunk.

Tisztelt Képviselőtársaim! Fontosnak tartottam azt is, hogy ma az orvosok átütő erejű béremelése mellett beszéljünk a többi egészségügyi szakdolgozó béremeléséről is, hogy még véletlenül se legyen olyan a közéletben és a közbeszédben, aki megpróbálja az orvosokat szembefordítani a többi egészségügyi dolgozóval, hogy ki milyen béremelést kap. Egyaránt megbecsüljük az egészségügyben dolgozókat.

Az ellenzék egyébként folyamatosan azt állítja, hogy az ország nincs felkészülve a koronavírus-járvány kezelésére, és az ellátórendszer is és a járványügyi szakemberek is folyamatos támadásnak voltak kitéve. Ez természetesen nem így van. A kórházakban határozott menetrend szerint kezelik a koronavírusos betegeket, és az egészségügyi dolgozók sikeresen veszik fel a harcot a járvánnyal szemben. Ha megnézzük a statisztikákat, akkor a magyarországi egészségügy az európai uniós tagországok között az egyik legjobban teljesítő ország. A járvány alatt bebizonyosodott az, hogy a magyar egészségügy jól működik, az egészségügyi dolgozók helyt tudnak állni.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz-KDNP-frakció és a polgári kormány 2010 óta pótolja az egészségügytől korábban elvett pénzeket, gondoskodik az ápolók, az orvosok utánpótlásáról, emeljük a bérüket, és a járvány alatt sem hagyjuk magukra őket.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem, hogy az előttünk fekvő törvényjavaslat vitáját az összefogás és az egyetértés jellemezze, elismerve az orvosok áldozatos munkáját. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti sorokból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage