SZABÓ SÁNDOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Hadd kezdjem egy idézettel, amit egy hajléktalan emberekkel foglalkozó szervezet fogalmazott meg a szociális munka napja alkalmából: „A szociális munka olyan szakma, aminek az alapja a bizalom, a személyes kapcsolat a segítséget kérő és segítő szakemberek között. Bár vannak néha nagy eredményeink is, a szociális szakemberek tudják, hogy minden, az ügyfelünkkel közösen elért apró dolog kölcsönös siker, ami megerősíti a segítőt és segítettet egyaránt, ezért oda kell rájuk figyelni, akár csak a szociális munkát végző szakemberekre.”

Nézzük, hogy a kormány hogyan figyelt oda a szociális dolgozókra! Kezdjük mindjárt a bérhelyzettel, hiszen köztudomású, hogy ebben a szektorban a legalacsonyabbak a bérek az ágazatok közül. Kiderült mára, hogy a 20 százalékos béremelés jobbára a garantált bérminimum emelkedéséből adódik, hiszen a szociális dolgozók 85 százaléka bérminimum alapján kapja a fizetését, a bértábla szerinti bér ugyanis nem fog változni. Mint ahogy a beharangozott bruttó 370 ezer forintos bruttó bért sem valószínű, hogy elérik a szociális ágazatban dolgozók, hiszen 80 százaléka olyan besorolásban van, akik számára ez álom marad.

(12.30)

De vajon odafigyelte a kormány a vírushelyzet okán kialakult helyzetre a szociális dolgozók kapcsán? Először is nem kapták meg az 500 ezer forintos egyszeri juttatást, amit az egészségügyi dolgozók megkaptak, pedig a járvány az ő helyzetüket is jelentősen megnehezítette. Alig kaptak valami segítséget, amikor a megfelelő védőeszközök időben, illetve kellő mennyiségben történő biztosításáról lett volna szó. Ahogyan egyébként azt egy szakmai oldalon írták: a szociális szolgáltatások nyújtása személyes kontaktus nélkül szinte elképzelhetetlen, egy olyan rendszerben dolgozunk, amelyben a fertőzés terjedéséhez adottak a feltételek, amit súlyosbít a hiányos védőeszköz-ellátottság. Tehát az érintettek maguk is tartanak egy újabb tragédiától.

Mindezek miatt kérdezem államtitkár úrtól: mikor éri el a szociális dolgozók bére az átlagbér szintjét? Mikor és milyen védőeszközöket biztosít a negyedik hullámban az állam a szociális területen ellátottak, gondozottak és az ott dolgozók védelme érdekében? Várom megtisztelő válaszát. (Szórványos taps az ellenzéki padsorokból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage