KOMJÁTHI IMRE (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! A magyar Országgyűlésben ismét a dolgozó magyar emberek érdekében szólalok fel. A kormány egyik stratégiai partnere a terveik szerint 1600 magyar dolgozót készül utcára tenni. Elég szörnyű, hogy ennek a cégnek februárban lehetősége volt módosítani a kollektív szerződést úgy, hogy az a munkavállalók számára hátrányos: alacsonyabb lett a végkielégítés, a házaspárok védettsége megszűnt. Ezen magyar családok érdekében szólaltam fel a múlt héten is, akkor csak ködösítés volt a válasz.

Ráadásul a kormány tárgyalásokra vonatkozó állítását a szakszervezet cáfolta. Bodó Sándor államtitkár úr ezután válaszolt az egyik médium megkeresésére, és azt írta: a Liga Szakszervezetek és a foglalkoztatási osztályok tárgyalnak a munkahelyeken. Ez azért nem ugyanaz, hogy a kormány és a szakszervezetek tárgyalnak. Ebben a helyzetben a kormánynak magas szinten kellene a dolgozó magyar emberek oldalára állni a tőkések helyett. De hol van ilyenkor Szijjártó Péter, aki aláírta a stratégiai megállapodást? Hol van ilyenkor a stratégiai partner? A stratégiai partnerségi megállapodásokban szinte minden benne van, csak az nincs, ami a lényeg: a magyar dolgozók érdekeinek védelme, munkavédelmi és munkajogi biztonságuk garanciája.

(11.40)

Pedig lenne azonnali segítség. Az Európai Unió ugyanis létrehozott egy évi 202 millió eurós éves költségvetéssel rendelkező Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapot, amiből a kormány igényelhetne forrást, és pontosan erre, az ilyen helyzetekre találták ki. Ezt az alapot konkrétan arra találták ki, hogy a kormányok lehívhassanak belőle bizonyos összegeket, hogy segítsenek új munkahelyet találni, sőt saját vállalkozást alapítani az elbocsátott dolgozóknak, ha egy adott vállalkozás legalább 200 főt elbocsát.

Tisztelt Országgyűlés! A stratégiai partnerség révén is lehetne, kellene beszélnünk, és kellene lépni. Ha már egyszer több milliárd forinttal, a magyar adófizetők pénzével támogatjuk ezeket a cégeket és stratégiai megállapodást kötünk, akkor a megállapodásban szerepeljenek a kormány elvárásai a stratégiai partnercégektől, illetve a cégek által a munkavállalók védelmére vállalt garanciák, a magyar dolgozók érdekét védő garanciák, és nem a hazai, illetve a nemzetközi nagytőkéseknek ígért és őket védő garanciák. A Tungsramnál nem is az ITM-nek kellene az elbocsátott dolgozókon segíteni az eddigi struktúra szerint, hanem a Külgazdasági Minisztériumnak, hiszen 2019-ban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter írt alá céges stratégiai megállapodást, amelyben lefektették az együttműködés módját és feltételeit és azt is, hogy létrehoznak egy rendszeresen ülésező munkacsoportot.

Nos, kérdem én, milyen sűrűn ülésezhet ez a munkacsoport, hogyha nem tudták, hogy ilyen komoly probléma van, és nem tudtak azonnal lépni. Ezt már februárban lehetett tudni, hogy a Tungsramnál elbocsátások lesznek, és nem léptek. Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes bejelentette, hogy a Tungsramtól elbocsátott 1600 dolgozóból közel ezer embernek tudnának azonnal munkát adni a fővárosban. Nagykanizsán, Zalaegerszegen és Hajdúböszörményben azonban nagyon nagy probléma lesz az elbocsátás, mert nehezen fognak tudni elhelyezkedni az emberek, hiszen például Nagykanizsán 700 dolgozót küldenek el 50 év fölötti átlagéletkorral, közülük nagyon sok a nő, akik a munkaerőpiacon még mindig hátrányt szenvednek. A hajdúböszörményi telephelyen dolgozók között vannak jól képzett szakemberek, de sok olyan, többségében női munkatársuk van, akik végzettség nélkül dolgoznak. Nekik lesz a legnehezebb elhelyezkedni. A baloldal Nagykanizsán, Hajdúböszörményben és Újpesten is mindent megtesz, hogy segítsen a kormány partnere által kirúgott emberek százain.

Tisztelt Miniszterek és Államtitkárok! Van önökből elég sok. Ugye, fordultak már az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alaphoz, ugye, fordultak már hozzájuk a magyar dolgozók érdekében? Mikor módosítják az eddigi stratégiai megállapodásokat, hogy a dolgozó magyar emberek számára fontos munkavédelmi és munkajogi biztonság garanciái is szerepeljenek benne? Mikor védik végre a magyar dolgozók érdekeit a hazai és a nemzetközi nagytőke, a nagytőkések érdekei helyett? Köszönöm szépen a szót. (Taps az MSZP és az LMP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage