DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Az országgyűlési törvény, amelyet 2012-ben fogadott el a Ház, azt írja az országgyűlési képviselők jogairól és kötelezettségeiről a 28. §-ában, hogy a képviselő joga és kötelessége, hogy kezdeményezően részt vegyen az Országgyűlés munkájában, elősegítse annak eredményes működését. Kötelessége részt venni az Országgyűlés ülésein, továbbá annak az országgyűlési bizottságnak az ülésein, amelynek tagja. A képviselő az Országgyűlés szavazásain köteles jelen lenni.

Nem véletlen talán, hogy akkoriban nem fogadta el az ellenzék ezt a törvényt. Talán már akkor arra készültek, hogy meg fogják szegni, meg fogják sérteni az országgyűlési törvényt. Ez viszont, mint tudjuk, nem jelenti azt, hogy a törvények ne vonatkoznának azokra is, akik nem akarják betartani. Tehát nem egyszerűen morális vagy politikai kötelesség, hogy az Országgyűlés munkájában részt vegyenek az országgyűlési képviselők, hanem mind az Alaptörvény, mind pedig az országgyűlési törvény előírja.

Az ellenzéki képviselők tévednek, úgy látom, mert éppen napirend előtt próbálják felmérni az Országgyűlés létszámát, valójában a napirendek majd csak most kezdődnek, amelyen kötelező az országgyűlési képviselőknek részt venni. Remélem, hogy ezt be is fogják tartani.

Természetesen az Országgyűlés ügye nem a kormány ügye, az országgyűlési képviselők szavazásokon való részvétele nem a kormány ügye. Az Országgyűlés képviselői mind esküt tettek, és mind a választóknak tartoznak felelősséggel.

Úgy gondolom azonban, hogy ami tegnap elhangzott, az nagyon súlyos mondat és nagyon súlyos állítás volt, bár nem először hangzott el, hogy törvénytelennek tekinti a kormányt Gyurcsány Ferenc vagy a Gyurcsány-párt, és a Gyurcsány-párt tagozatai törvénytelennek tekintik a kormányt. Ez a hozzáállás azt vetíti előre, hogy valószínű, hogy törvénytelenségre készülnek a kormánnyal szemben. Úgy gondolják, hogy ezt ideológiailag azzal próbálják megalapozni, hogy magát a kormányt törvénytelennek tekintik.

Erre már láttunk példát, hiszen az elmúlt években gyurcsányista jogászok elmagyarázták nekünk, hogy nem kell figyelembe venni az Alaptörvény rendelkezéseit, nem kell figyelembe venni a kétharmados szavazásokat. Gyurcsányista jogászok megpróbáltak ideológiát gyártani ahhoz, hogy hogyan kell, hogyan lehet megsérteni a törvényeket. Azt gondolom, hogy most is ez történik. Ne legyen igazam; ne legyen igazam, de most is az történik, hogy egy várható törvénytelen ellenzéki magatartást kívánnak előkészíteni azzal, hogy a kormányt illegitimnek tekintik.

(10.10)

Viszont a magyar választók döntöttek az Országgyűlésről és a kormány tagjairól. Az a magatartás elfogadhatatlan, hogy a saját mandátumukat törvényesnek tekintik az ellenzéki képviselők, és persze az ellenfeleik mandátumát nem tekintik törvényesnek. Úgy gondolom, hogy ez még a fair verseny szabályaiba sem fér bele, nemhogy egy választásokon megválasztott Országgyűlés tagjainak egymáshoz való viszonyába nem fér bele. Amikor az Országgyűlés döntött arról, hogy a képviselők mandátumát igazolja, mindenkinek a mandátumát igazolta, azokét, akiket megválasztott a nép, függetlenül attól, hogy mit gondolunk egymásról és mit gondolunk a szembenálló politikákról.

Ezek után a tegnapi magatartásnak  azon túl, amit a képviselő úr elmondott, hogy „Nicsak, ki beszél!”, hogy Gyurcsány Ferenc szájából hogyan hangzik a törvénytelenség vádja , úgy gondolom, hogy semmilyen más alapja nincs, semmilyen más magyarázata nincs, csak az, hogy törvénytelenségre készül a Gyurcsány-párt a kormánnyal vagy akár az állammal szemben. Hangsúlyozom még egyszer, hogy bárcsak ne lenne igazam, remélem, hogy az idő nem engem fog igazolni. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage