MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Mindenekelőtt hadd mondjak arról néhány szót, hogy hogyan is néznek ki a rezsiárak ma Európában!

Belgiumban az elmúlt hónapokban az áram ára 100 százalékkal nőtt, tehát megduplázódott; a gáz ára 230 százalékkal nőtt, tehát több mint megháromszorozódott az ára. Aztán nézzük Hollandiát! Az áram ára 50 százalékkal nőtt, a földgáz ára 100 százalékkal nőtt. Nézzük a szomszédos Romániát, baloldali kollégáink sokszor szokták emlegetni. Romániában az áram ára 60 százalékkal nőtt, a gáz ára 75 százalékkal nőtt, de van olyan szolgáltató is Romániában, amely 300 százalékkal emelte a gáz árát. Nézzünk néhány északi országot is! Észtországban az áram ára 120 százalékkal nőtt, a gáz ára 240 százalékkal nőtt. Lettországban az áram ára majd 300 százalékkal nőtt, a gáz ára 450 százalékkal nőtt. Litvániában az áram ára 250 százalékkal nőtt, a gáz ára pedig 400 százalékkal nőtt.

Tehát láthatja, tisztelt képviselő úr és a tisztelt képviselőtársak, hogy Európában ma az a helyzet, hogy a rezsiárak megduplázódtak, megháromszorozódtak, sőt akár a négyszeresét is fizetik a korábbi áraknak. Ezzel szemben Magyarországon az ország energiaellátása biztosított, és a rezsicsökkentést is, ahogyan eddig is megvédtük, a jövőben is meg fogjuk védeni.

Na most, az a javaslat, amiről képviselő úr is szót ejtett, a brüsszeli olajembargós javaslat, valóban egy atombombát jelentene a magyar gazdaságra nézve, ráadásul egy rossz helyzetet, egy katasztrofális helyzetet idézne elő, mindenfajta megoldási javaslat nélkül. Hadd emlékeztessek arra, hogy a magyar olajfelhasználás 65 százaléka orosz olaj, tehát jön Oroszországból, a magyar olajfelhasználás 65 százaléka onnan jön, és ezt lehetetlen pótolni egyik napról a másikra, sőt rövid idő alatt is lehetetlen pótolni.

Mire lenne szükség ahhoz, hogy az olajat pótolni tudjuk? Szükség lenne egy 500-550 millió eurós beruházásra a magyar olajfinomítói technológiával kapcsolatban, hiszen az jelenleg az orosz olajat tudja feldolgozni, és szükség lenne egy 200 millió eurós beruházásra az Adria-olajvezetéken, ahol jelenleg kapacitásszűkület van, és ahhoz, hogy a megfelelő kapacitást elérjük, horvát barátainknak egy beruházást kellene végrehajtaniuk, tehát nem is rajtunk múlik, és 200 millió euróba kerül. Így tehát összesen el kellene költeni egy olyan 750-800 millió eurót. És mi lenne a végeredmény? Az, hogy az üzemanyag ára óriási mértékben nőne, 700-800 forint lenne a benzin és a gázolaj ára azok után, hogy elköltöttünk 700 millió eurót.

Ettől a magyar családokat természetesen meg kell védeni, és ahogyan azt ön is mondta, azt nem engedhetjük meg, hogy a magyar emberekkel fizettessék meg a háború árát. Ezért a magyar kormány két javaslatot tett. Az egyik az, hogy ha ezen az úton akar menni Brüsszel, akkor szükségünk van egy 15-18 milliárd eurós összegre ahhoz, hogy a magyar energetikai szektort átalakítsuk, és így ezt a terhet a magyar emberekről levegyük. Azonban nem túlzottan meglepő módon a jelenlegi brüsszeli tárgyalások nem mutatnak arra, hogy 15-18 milliárd eurót szeretnének nekünk folyósítani. Ha ez nincs így, vagy ezt nem szeretnék rendelkezésünkre bocsátani, akkor viszont az a magyar javaslat, hogy a tengeri, a hajós kőolajszállításra vonatkozzon a szankció, vezetékes szállításra pedig ne, így bennünket az nem érintene, nekünk nincs alternatívánk, nincs tengerpartunk. Bár az ember már ilyen mondatokkal is óvatos, remélem, senkit nem sértettem meg, és senki nem érti félre, de mégiscsak a vezetékes szállításra vagyunk utalva.

Hadd mondjak még annyit, tisztelt Ház, tisztelt képviselő úr, hogy ez tehát a kormány politikája, és valóban, ahogyan ön említette, bennünket a nemzeti érdek, a magyar érdek képviselete vezérel és irányít, és mindig ez van az első helyen. Ezzel szemben látjuk, hogy a magyar baloldal a kampányban például a miniszterelnök-jelölt által azt mondta, hogy támogatnának olyan szankciókat, amelyek fájnának Magyarországnak, és roppant károsak lennének a magyar gazdaságra nézve is. Vagy például Kocsis-Cake képviselő úr azt is elmondta, hogy el kell zárni az orosz nyersanyagokat, energiahordozókat Magyarország vonatkozásában.

A mai napon sem hallottunk senkitől bocsánatkérést, illetve elhatárolódást erre nézve. Sem Jakab frakcióvezető úr nem mondta azt, hogy tévedtek, sem a momentumos úr nem mondta azt, hogy tévedtek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), és senki más nem mondta azt, hogy végre szeretné a magyar érdeket képviselni, mi azonban továbbra is ezt fogjuk tenni. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti sorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage