FEKETE-GYŐR ANDRÁS (Momentum): Tisztelt Országgyűlés! Mondjuk ki: az Orbán-csomag egy történelmi mértékű megszorítócsomag. A miniszterelnök a választásokat megelőzően a következőket mondta, idézem: ha a baloldal nyerne vasárnap, akkor lenne megszorítás, ha viszont a jobboldal nyer, akkor nem lesz megszorítás. Érdekes, ezek szerint a Fidesz saját magát baloldali pártnak tekinti  ezt jó tudni. Ugyanis még meg sem száradt a tinta a miniszteri kinevezéseken, máris bejelentettek egy 2000 milliárd forintos megszorító csomagot, az úgynevezett Orbán-csomagot. Tehát Orbán Viktor ismét, ezredjére is hazudott a magyar embereknek.

(13.50)

Önök azt állítják, hogy csak a nagy cégekre vetik ki az adókat  igaz? Tisztelt Képviselőtársaim! A valóság ezzel szemben az, hogy a hatósági benzin- vagy élelmiszeráraktól eltérően itt a cégek egyszerűen megemelik az árakat, és a vásárlókkal, vagyis a fogyasztókkal fizettetik ki a különadókat. Boltban vásárolni, bankolni, telefonálni pedig mindenki szokott, tehát mindenki meg fogja fizetni az önök megszorító csomagjának az árát.

Hogy egy példát mondjak, a Wizz Air már be is jelentette magát az áremelést, és a többi cég is követni fogja a légitársaság példáját. Még drágább lesz szinte minden: a tojás, a kakaó, az internet, az utazás, vagyis a magyar hétköznapok világa.

Ráadásul direkt adóemelések is jönnek. Ma több mint 400 ezer katás kisvállalkozó izgul azon, hogyan adóznak majd 2023-tól kezdődően. Talán elő lehetne állni néhány konkrétummal, hogy felkészülhessenek a magyar kisvállalkozások a változtatásokra; mondjuk, ahelyett, hogy a Fidesz és a nem 11, hanem 12 milliós Rolex karórában pöffeszkedő kamarai elnök bújtatott foglalkoztatással vádolná őket, és az exportképes tudásra vet ki büntetőadókat. Vagyunk egypáran, akik nem értjük, miért kell 40 százalékos büntetőadót fizetnie annak, aki havi 300 ezer forintért például szakfordításokat végez egy külföldi cégnek otthonról, a saját eszközeivel, a saját vállalkozásában.

Már az is világos, hogy a büntetőadó maga visszalökte a szürkezónába, az ügyeskedésbe a vállalkozásokat, visszavágta a magyar gazdaságot, a vállalkozásfejlesztés ellen hatott. És pontosan mennyi adót is szedtek be önök ezzel? Megérte?

De ha már megszorítanak, akkor a mindenkit foglalkoztató kérdés az, hogy mi lesz a pénzünkkel. Mi a megszorítások hatására több pénzt fogunk fizetni a cégeknek, a cégek pedig több pénzt fognak fizetni a magyar költségvetésbe, ahogy önök nevezik, a Honvédelmi Alapba, illetve a Rezsivédelmi Alapba.

Én nem vitatom azt, hogy baj van. De ha baj van, én is és sok millió honfitársam szívesen fizetünk többet a közösbe. De néhány millió társammal együtt tudni szeretnénk, hogy mi lesz ennek a pénznek a sorsa. Azt a hiányt finanszírozzák majd önök belőle, amit az önök választási költekezése okozott a magyar költségvetésben? Vagy: oké, kifizetik belőle a világpiaci és a lakossági energiaárak közötti különbséget? És még mit, ezenfelül? Önök úgy kérnek, tisztelt képviselőtársak, nadrágszíj-összehúzást és több áldozatot a magyaroktól, hogy nem mondják meg, hogy pontosan mire költik a pénzünket, és ez így nincs rendben.

Így talán az önök számára is érthetővé válik, ha valaki nem szívesen fizet többet a szalámiért vagy a banki tranzakciókért. Félő ugyanis, hogy a pénz nem a jó helyre fog jutni, hiszen eddig sem ez történt. Tehát a történelmi tapasztalataink magukkal, fideszes képviselőkkel és kormánnyal nem éppen pozitív a közpénzek elköltésével kapcsolatban.

Nagyszerű dolog, hogy a múlt héten napvilágot láttak a magyar cégek nyereségei. Így láthatjuk, hogy kik azok, akiket viszont önök nemhogy nem adóztatnak, de még támogatnak is megszorítások helyett. Úgy tűnik, extraprofitnak önök azt a hasznot nevezik, ami nem Orbán Viktoré. A főleg építőiparban utazó Orbán-cégek óriási hasznára ugyanis eszükbe sem jutott önöknek különadót kivetni.

A Mészáros és Mészáros Kft.  csak hogy két példát mondjak  tavaly 12 milliárdot, a Duna Aszfalt 20 milliárdot termelt stróman tulajdonosainak. Futja majd a miniszterek jachtozására meg az önök jachtozására is idén  ennek, tudom, hogy örülnek , ugyanakkor a különadóztatott Aldi nyeresége ennél például kevesebb volt 2021-ben, csak hát ők, ugyebár (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) nem a megfelelő helyre csengetnek. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Momentum padsoraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage