GY. NÉMETH ERZSÉBET (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A minap találkoztam László Imrével, régebbi képviselőtársunkkal, aki most a XI. kerület, Újbuda polgármestere. Gratuláltam neki, és gratuláltam ahhoz is, amiért 30 magyar nagyváros és fővárosi kerület közül az ő önkormányzata bizonyult a legátláthatóbbnak az Átlátszó, a K-Monitor és a Transparency International felmérésén. Megjegyzem, a 30 között volt kormánypárti és ellenzéki vezetésű önkormányzat egyaránt, ám a legjobb helyezést, amit kormánypárti testület ért el, az Székesfehérvár, ők tizedikek voltak ezen a listán, míg az utolsó három helyre Győr, Debrecen és Budapest V. kerületének fideszes önkormányzata szorult.

(17.50)

Bár a felmérés erre az összehasonlításra nem terjed ki, átnézve az értékelés szempontjait és a kapott pontszámokat, az a szubjektív, de igen erős meggyőződésem támadt, hogy még az utolsó helyezett Belváros-Lipótváros önkormányzata is messze előtte jár Magyarország kormányának az átláthatóság tekintetében. Ha pedig ez igaz, akkor egyáltalán nem sorsszerű az, hogy az Európai Unió korrupciós listáján Magyarország az utolsó előtti helyet foglalja el, és egyebek mellett emiatt is nélkülöznie kelljen a kohéziós alapból és a helyreállítási alapból a Magyarországnak járó eurómilliárdokat.

Kérdezem tehát tisztelt államtitkár urat, nem volnae észszerű valamennyit helyreállítani az önkormányzatok hatásköréből, rendbe tenni a finanszírozásukat, ha már a jelek szerint azok átláthatóbban és tisztességesebben működnek és gazdálkodnak a közpénzzel, mint a magyar kormány. Nem tanulhatnae a kormány átláthatóságot és tisztakezűséget, ha mástól nem, legalább a felmérésben nem igazán jól teljesítő fideszes önkormányzatoktól? És nem volnae célravezető az Unió vezetését ilyen módon megpróbálni rávenni a pénzcsapok megnyitására, mint vétófenyegetéssel és zsarolással? Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm. (Taps a DK soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage